KRD-IG: musimy powiedzieć stop dezinformacji żywnościowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-01-2023,14:00 Aktualizacja: 26-01-2023,15:17
A A A

Zwalczanie wzrastających fałszywych informacji dotyczących jakości żywności produkowanej w Polsce. To główny cel organizatorów debaty "Jak skutecznie walczyć z dezinformacją i fejk atakami w branży żywnościowej?"

Debata pt. "Jak skutecznie walczyć z dezinformacją i fejk atakami w branży żywnościowej?", którą zorganizowała Krajowa Rada Drobiarska - Izba Gospodarcza, odbyła się we wtorek 24 stycznia.

Celem debaty było zainicjowanie kampanii #StopDezinformacjiŻywnościowej, która ma na celu zwalczanie wzrastających dezinformacji dotyczących jakości żywności produkowanej w Polsce.

KRD-IG, pasze dla zwierząt, hodowcy zwierząt, branża mięsna, drób, tłuszcze, olej, oleje techniczne, Dariusz Goszczyński

Dariusz Goszczyński: polski drób jest bezpieczny i zdrowy

Na temat tzw. afery tłuszczowej, jej konsekwencji dla sektora drobiarskiego oraz o bezpieczeństwie żywności, rozmawiamy z Dariuszem Goszczyńskim, prezesem Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej. Jak Pan pokrótce opisze genezę tzw....

W przestrzeni prasy, telewizji, internetu oraz mediów społecznościowych coraz częściej pojawiają się niejasności, mity, półprawdy, a nawet kłamstwa dotyczące polskiej żywności.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych podaje, że w 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych powielających fałszywe informacje dotyczące żywności oraz 80 kont automatycznie rozpowszechniających w sieci fake newsy na ten temat. Przeprowadzono też cztery masowe akcje dezinformujące, a zmanipulowane przekazy dotarły do 14 mln odbiorców.

Choroba drobiu, której nie ma

- W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji np. na temat białych włókien w mięsie drobiowym, które niesłusznie nazywano "chorobą białych włókien" - mówił Dariusz Goszczyński Prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa- Izby Gospodarczej dodając:

- W rzeczywistości jest to zwykła tkanka tłuszczowa. Tymczasem przeciętny odbiorca odnosił wrażenie, że kupując w sklepach mięso drobiowe, otrzymuje produkt niebezpieczny i niezdrowy

pasze, tłuszcz, natłuszczanie paszy, Główny Inspektorat Weterynarii, Adam Stępień, olej rzepakowy, drób, olej techniczny

To była afera finansowa, a nie drobiowa czy olejowa

Polskie mięso drobiowe jest bezpieczne, a konsumenci nie mają się czego obawiać. Ten oczywisty fakt należy powtarzać jak mantrę po tym, jak pod koniec września w Polsce wybuchła tzw. afera związana z wykorzystywaniem w żywieniu tych zwierząt pasz z...

Uczestnicy debaty podobnie ocenili publikacje medialne dotyczące tzw. "afery paszowej", które w rzeczywistości dotyczyły naruszania przepisów podatkowych przez jedną z firm.

Niesprawiedliwy atak na sektor drobiarski

- Media informowały o zanieczyszczaniu pasz szkodliwymi substancjami, mimo stwierdzenia przez głównego lekarza weterynarii, iż nie istniało żadne ryzyko dla zdrowia konsumentów. Ponownie klienci byli wprowadzani w błąd, że mięso drobiowe może być niebezpieczne kontynuował Dariusz Goszczyński.

Z kolei w jednym z programów telewizyjnych zostało wyemitowane nagranie przedstawiające fermy spoza granic naszego kraju, a nawet Unii Europejskiej. Przedstawiono w ten sposób nieprawdziwy obraz polskiej branży drobiarskiej.

Polska żywność należy do najlepszych

Obecny na debacie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zwrócił uwagę, że jakość i walory smakowe polskiej żywności sprawiają, że jest ona chętnie kupowana, ale zauważył, że nie wszystkim to odpowiada.

- Było to widać w niedawnym ataku medialnym na naszą żywność poprzez szerzenie fake newsów, że olej przemysłowy był używany do produkcji pasz, a w konsekwencji do produkcji skażonej żywności - podał Rafał Romanowski.

KRD-IG, pasze dla zwierząt, hodowcy zwierząt, branża mięsna, drób, tłuszcze, natłuszczanie pasz, olej, oleje techniczne

KRD-IG: pasze i mięso są nieustannie badane

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza wydała komunikat. Odnosi się w nim do doniesień związanych z paszami z dodatkiem sfałszowanych olejów technicznych zawierających komponenty do produkcji paliw. "W związku z działaniami...

Wiceminister rolnictwa dodał, że informacja była szeroko kolportowana przez media, ale już prawdziwe informacje, argumenty merytoryczne i wyniki badań, nie były tak samo przekazywane.

Zdaniem uczestników debaty, aby walczyć z dezinformacją i hejtem przekaz branży rolno-spożywczej musi być jednocześnie emocjonalny oraz merytoryczny.

- Nie mamy się czego wstydzić, krajowe i unijne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt należą do najbardziej restrykcyjnych na świecie - mówił Dariusz Goszczyński dodając:

- Niestety problemem jest to, że przeciętny Kowalski nie ma podstawowej wiedzy jak wyglądają realia produkcji rolnej, co powoduje, że jest w łatwy sposób narażony jest na manipulację. Stąd tak istotna rola edukacji oraz szybkiego reagowania na hejt i dezinformację

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA