Rolnicy bez pieniędzy za mleko. Trudna sytuacja w Rypinie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-07-2018,19:10 Aktualizacja: 06-07-2018,10:32
A A A

Producenci mleka oddający surowiec do mleczarni ROTR w Rypinie w woj. kujawsko-pomorskim, jak informuje TVP3 Bydgoszcz, od kilku miesięcy nie otrzymują za niego pieniędzy. Zakład szacuje, że dług wobec rolników wynosi aż 22 miliony złotych.

- Oddajemy mleko, tymczasem za kwiecień, za maj, za czerwiec nie mamy wypłat, a niektórzy też nie mają za marzec. Mamy na to faktury, dokumenty i nic z tego nie wynika - mówił dla TVP3 Bydgoszcz producent mleka Rafał Chmielewski.

masło, cena masła, mleko, cena mleka

Mleczarnie w maju płaciły poniżej 1,3 zł za litr mleka

Cena skupu mleka w maju w porównaniu do kwietnia ponownie zmalała. Była ona niższa o 3 grosze i wyniosła 1 złoty 29 grosze za litr. Była ona zarazem o jeden grosz niższa niż przed rokiem, kiedy to według danych Komisji Europejskiej wynosiła...

Producenci mleka czekają na swoje pieniądze. Jak sami przyznają mleczarnia zalega im kwotę sięgającą od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tys. zł.

Dotychczasowy prezes mleczarni złożył rezygnację, ale produkcja odbywa się dalej, a rolnicy nadal oddają do niej wyprodukowane mleko. Jednak z każdym miesiącem jest ich coraz mniej. Maleje również liczba pracowników zakładu.

- Na tę sytuację złożyło się szereg czynników. One będą analizowane przez organa spółdzielni, natomiast za długo by opowiadać. Nie ma jednej przyczyny, jednej decyzji, jednego wydarzenia - mówił dla TVP3 Bydgoszcz Jacek Smoliński, wiceprezes spółdzielni w Rypinie.

Zarząd mleczarni walczy o to, aby zakład nie upadł. W tym celu potrzebny jest nowy inwestor. Być może szansą na wyjście z tej sytuacji jest także złożenie wniosku o restrukturyzację zakładu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA