Pierwszą ratę kary za przekroczenie kwot mlecznych trzeba zapłacić we wrześniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac), (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2015,10:50 Aktualizacja: 09-08-2015,11:44
A A A

Minister rolnictwa zapewnia, że zrobił wszystko co mógł, aby pomóc rolnikom w sprawie kar za przekroczenie indywidualnych kwot mlecznych, które w sumie wyniosą ponad 160 mln euro (660 mln zł).

Jednym ze sposobów na ulżenie producentom mleka ma być rozłożenie płatności na raty.

- Podjęte przeze mnie starania przyniosły zgodę Komisji Europejskiej na rozłożenie na trzy roczne raty opłat za przekroczenie kwot mlecznych. To jest konkretna pomoc dla polskich rolników - zapewnia Marek Sawicki.

rok kwotowy, kwota mleczna, nadprodukcja mleka

Raty złagodzą problemy. Ale kary dadzą się we znaki

Indywidualną kwotę mleczną przekroczyło ok. 63,5 tys. rolników. Polska będzie musiała zapłacić karę za nadprodukcję mleka w wysokości ok. 160 mln euro. Marek Sawicki, minister rolnictwa przypomniał, że na jego wniosek Komisja Europejska...
Co innego twierdzą sami producenci i opozycja, która krytykuje szefa resortu rolnictwa za brak determinacji, aby walczyć o całkowite umorzenie kar. Zwłaszcza, że kwotowanie obowiązywało tylko do końca marca (po 30 latach zrezygnowano z limitowania produkcji mleka w Unii Europejskie).

- Była szansa, aby wywalczyć dla Polski więcej. Kary będą bardzo trudne do udźwignięcia przez polskich rolników, zwłaszcza, że ceny mleka cały czas spadają, a produkcja staje się nieopłacalna - komentuje europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Indywidualną kwotę mleczną przekroczyło ok. 63,5 tys. rolników. 1/3 z nich będzie musiała zapłacić karę do 1 tys. zł, a kolejne 30 proc. w przedziale 1-5 tys. zł. Dla 11 gospodarstw w kraju kara przekroczy milion złotych.

Sawicki krytykuje opozycję za brak współpracy i przypomina, że pierwsza kara za przekroczenie kwot, za rok kwotowy 2005/2006, wynosiła 243 mln zł i dotyczyła ok. 140 tys. rolników. - Ówczesnemu ministrowi rolnictwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie udało się uzyskać rozłożenia opłat na raty - zaznacza minister rolnictwa.

Kary za przekroczenie kwot mlecznych będą rozłożone na raty

Kraje UE zgodziły się na rozłożenie na trzy lata kar za przekroczenie kwot mlecznych za okres od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. dla podmiotów skupujących mleko - poinformowały służby prasowe Komisji Europejskiej.   Państwa UE,...
Rolnicy, którzy przekroczyli swoje kwoty produkcyjne od 13 sierpnia mogą składać wnioski do właściwych oddziałów Agencji Rynku Rolnego o rozłożenie opłat na raty. Pierwszą ratę muszą oni zapłacić do końca września.

6 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 29 lipca w sprawie realizacji przez ARR zadania polegającego na rozkładaniu na nieoprocentowane raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie limitów.

ARR przypomina, że do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenia albo oświadczenie, dotyczące pomocy de minimis określone w art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.)
  • zaświadczenia albo oświadczenie, dotyczące pomocy de minimis w rolnictwie określone w art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
  • oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami podatków i w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA