Okulary dla krów dla lepszego zrozumienia zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-12-2021,15:00 Aktualizacja: 10-01-2022,10:42
A A A
Grupa Vion z Niemiec wdrożyła wirtualne krowie okulary. Urządzenia pomaga w zrozumieniu krów i jest wykorzystywane w szkoleniu pracowników oraz optymalizacji układu obory.
 
Firma Vion wybudowała nową linię uboju bydła w lokalizacji w Altenburgu w niemieckim kraju związkowym Turyngia. W pierwszym etapie przebudowano wszystkie obszary, w których pracuje się z żywymi zwierzętami. 
 
Budynek został tak zaprojektowany, aby spełniał dobrostan zwierząt i zachęcał je do samodzielnego poruszania się naprzód, wykorzystując instynkt stadny bydła. 
 
ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Ceny w skupie bydła spadły

Bydło w skupie w ostatnim czasie notowało ciągły wzrost cen. Jednak w drugim tygodniu grudnia dobra passa skończyła się i żywiec wołowy potaniał.    Krajowi dostawcy w dniach 6-12 grudnia za żywiec wołowy, jak podaje Ministerstwo...
Po raz pierwszy Vion użył wirtualnych krowich okularów do dostosowania obory. Badania były prowadzone wraz z Ośrodkiem Edukacji Rolniczej (LBZ) w Echem w Dolnej Saksonii. 
 
Wirtualne oprogramowanie o nazwie cow glasses symuluje to, co widzą krowy swoimi oczami. Obraz ten jest prezentowany na ekranie okularów, dzięki czemu użytkownik może zobaczyć, jak zwierzęta widzą swoje otoczenie – informuje Vion Food Group. 
 
Pole widzenia krów jest stosunkowo wąskie, a jego ostrość wynosi tylko 30% ludzkiego widzenia. Krowy dostrzegają kontrast, ale potrzebują więcej czasu niż ludzie, aby przyzwyczaić się do zmian jasności otoczenia.
 
Te informacje pomagają zapewnić, że dobrostan zwierząt pozostaje priorytetem podczas projektowania i przebudowy rzeźni i może prowadzić do właściwych celów w wymierny sposób – tłumaczył kierownik projektu Benito Weise z LBZ Echem, który opracował wirtualne okulary wraz z zespołem ekspertów.
 
Przebudowa rzeźni w Altenburgu spowodowała, że ruch zwierząt będzie odbywał się płynniej, a uboje staną się spokojniejsze. Mniejszy stres bydła istotnie wpłynie także na jakość uzyskanej wołowiny. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA