Niskoemisyjna produkcja bydła. To już się dzieje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-04-2022,9:20 Aktualizacja: 20-04-2022,9:17
A A A

Hodowcy bydła w Europie pracują nad obniżeniem emisji gazów cieplarnianych powstałych wskutek produkcji zwierzęcej. Z jednej strony ma ona być jeszcze bardziej przyjazna środowisku, a z drugiej wpisać się w aktualne oczekiwania konsumentów.

- Rolnictwo węglowe (carbon farming) ma dać impuls do rozwoju niskoemisyjnej produkcji zwierzęcej. Hodowcy nie powinni jednak sami ponosić kosztów niskoemisyjności i magazynowania dwutlenku węgla (CO2) - mówił Jean Pierre Fleury, Przewodniczący Grupy Roboczej Wołowina i Cielęcina Copa-Cogeca podczas 7. Forum Sektora Wołowiny, które w marcu odbyło się w Warszawie.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Początek kwietnia przyniósł dalsze podwyżki cen bydła

Ceny bydła rzeźnego na początku kwietnia po raz kolejny wzrosły. Największe podwyżki odnotowano w kategorii 8-12 miesięcy, które w ciągu tygodnia podrożało o 3,6%.    Żywiec wołowy w ciągu tygodnia, jak podaje Zintegrowany System...

Dr Jean-Baptiste Dollé z French Livestock Institute zauważył, że ślad węglowy w produkcji wołowiny rzeczywiście jest wysoki i wynosi 18 kg ekwiwalentu CO2 na kg produktu. Trwają już jednak prace nad jego obniżeniem.

- We Francji 16 tys. gospodarstw podlega audytowi, który ma doprowadzić do certyfikacji ich niskoemisyjności, z czego 1300 korzysta z dopłaty do kredytów węglowych - mówił Jean-Baptiste Dollé.

- W Irlandii od 10 lat mówi się o zrównoważonym rolnictwie, a związane z nim standardy są coraz wyższe. Są tam prowadzone pomiary wskaźników, które mogą wpływać na niższą emisję gazów cieplarnianych, jak np. zużycie środków chemicznych. Analizowane są także dodatki do pasz w postaci alg morskich, które pozytywnie wpływają na emisję - dodał Liam MacHale z IFA Brussels (Irish Farmers Association).

Konsumenci narzucają rozwiązania

Komisja Europejska, cielęta, transport cieląt, bydło mleczne, bydło mięsne, Frans Timmermans, hodowcy bydła, EZŁ

KE chce zaostrzyć dobrostan zwierząt

Eksperci z całej Unii Europejskiej podczas posiedzenia grupy roboczej "Wołowina i cielęcina" Copa-Cogeca, które odbyło się 29 marca, dyskutowali między innymi o planach przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt....

Dr hab. Jacek Walczak z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach zauważył, że między polityką a producentami są konsumenci. Opanowali oni rynek i narzucają pewne rozwiązania i wymogi, które rolnicy muszą spełniać.

- Z badań Eurobarometru wynika, że 73% respondentów wiąże zmiany klimatyczne z rolnictwem, konkretnie z produkcją zwierzęcą. Widoczny jest ponadto wzrost odsetka konsumentów, którzy odchodzą od spożycia mięsa. Niemal w każdym europejskim kraju wynosi on od 8 do 16% - mówił dr Walczak.

Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP'" podkreśliła, że 3/4 badanych konsumentów zwraca uwagę na zrównoważoną produkcję, a 61% na ślad klimatyczny. Są oni gotowi zapłacić o 25% wyższą cenę za produkt wytworzony w ramach zasad rolnictwa zrównoważonego.

Tomasz Kurpiewski z McDonald's Polska podkreślił, że goście w restauracjach należących do tej sieci już teraz oczekują produktów wytwarzanych w sposób zrównoważony.

- Zrównoważoność polega na produkcji wysokiej jakości towaru w ekonomicznie uzasadniony sposób - mówił Kurpiewski.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA