KE chce zaostrzyć dobrostan zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2022,15:00 Aktualizacja: 31-03-2022,13:05
A A A

Eksperci z całej Unii Europejskiej podczas posiedzenia grupy roboczej "Wołowina i cielęcina" Copa-Cogeca, które odbyło się 29 marca, dyskutowali między innymi o planach przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt.

Wśród propozycji Komisji Europejskiej są takie, które mogą ograniczyć eksport żywych zwierząt a także transport wewnątrzunijny. Bruksela chce bowiem wprowadzić zakaz transportu żywych cieląt do 34 dnia życia.

Hodowcy, którzy sprzedają cielęta, po wejściu w życie tych propozycji poniosą dodatkowe koszty. Zwierzęta te będą musiały dłużej pozostać w ich gospodarstwie.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Ceny w skupie bydła nadal rosną

Żywiec wołowy w Polsce od dłuższego czasu regularnie drożeje. W połowie marca ceny bydła ogółem sięgały niemal 10,50 zł za kg wagi żywej, a byków do dwóch lat przekroczyły 11 zł za kg.    Krajowi dostawcy w dniach...

- Są to propozycje zbyt daleko idące i szkodliwe dla sektora mięsnego i hodowlanego. Wszyscy jesteśmy zwolennikami poprawy dobrostanu zwierząt, ale nie możemy wylewać dziecka z kąpielą. Żadna rewolucja jeszcze nigdy nie przyniosła sukcesu - komentował tę propozycję ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Producentów i Hodowców Bydła Mięsnego.

Zdaniem Zarzeckiego należy apelować do posłów Parlamentu Europejskiego aby tworzyli przepisy, które są możliwe do zaakceptowania przez hodowców i nie wpływają na spadek opłacalności ich produkcji.

- Trzeba także pamiętać, że w obliczu wojny na Ukrainie Unia Europejska musi zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom. Przez mnożenie w ostatnim czasie takich restrykcyjnych przepisów może to się okazać nie do zrealizowania. Już teraz UE ma najwyższe normy dotyczące dobrostanu zwierząt, a podnosząc jeszcze bardziej tę poprzeczkę, możemy stać się niekonkurencyjni na światowych rynkach - dodał Zarzecki.

Podczas posiedzenia grypy roboczej "Wołowina i cielęcina" Copa-Cogeca toczyła się także dyskusja dotycząca przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

Ogólnopolski Konkurs Producent Bydła Mięsnego Roku 2021, zwycięzcy konkursu, opas, produkcja odsadków, hodowla bydła

Wybrano liderów w produkcji bydła mięsnego

Do Ogólnopolskiego Konkursu Producent Bydła Mięsnego Roku 2021 zakwalifikowano do finału łącznie 16 uczestników. Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategorii hodowca,  producent opasów...

Kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej przedstawiło swoje uwagi do Krajowych Planów Strategicznych, a kraje członkowskie mają miesiąc na ustosunkowanie się do nich. KE następnie w okresie 3 miesięcy ostatecznie je zatwierdzi.

- Mimo obecnej trudnej sytuacji i decyzji Brukseli, która wydała derogację umożliwiającą produkcję wszelkich upraw na gruntach ugorowanych wydaje się, że główne założenia Europejskiego Zielonego Ładu będą realizowane. Jest to efekt nacisków wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który dąży do ograniczenia produkcji żywności w Europie - komentuje Jacek Zarzecki.

Z pierwszych nieoficjalnych informacji wynika, że uwagi KE do Planów Strategicznych nie będą liczyły klika czy kilkanaście stron, ale raczej kilkadziesiąt. Dokument będzie opublikowany na stronach Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania poruszono także problem produkcji europejskiego białka. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, która odcięła UE od tego źródła pasz, widać nagląca potrzebę wprowadzenia programu rozwoju europejskiej produkcji białka, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA