Kryzys na rynku mleka dotyka polskie firmy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2016,14:45 Aktualizacja: 28-09-2016,15:02
A A A

W pierwszej połowie 2016 roku pogorszyły się wyniki finansowe branży mleczarskiej w Polsce. Przychody firm zajmujących się przetwórstwem surowca obniżyły się rok do roku o 4,6 proc. do 13,2 mld zł.

Spadek przychodów był przede wszystkim efektem niższych cen zbytu produktów mleczarskich, gdyż produkcja większości wyrobów była wyższa niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku, a wartość zapasów spadła o 8,5 proc. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

mleko, ograniczenie produkcji mleka, phil hogan, nadprodukcja mleka

Rolnicy ograniczą produkcję mleka w zamian za 150 mln euro

O ponad milion ton ma spaść produkcja mleka w UE w ostatnim kwartale bieżącego roku. Komisja Europejska poinformowała, że rolnicy wypełnili już 98 proc. kwoty na redukowanie produkcji w zamian za unijne rekompensaty. Budżet na ten cel to 150 mln...

Według danych Pont-Info, w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 pracowników, zysk brutto poleciał w dół prawie o połowę do 201,7 mln zł, a netto zmalał o 47 proc. do 154,8 mln zł. Tym samym przeciętna stopa zysku brutto spadła z 2,81 proc. w pierwszej połowie ub.r. do 1,51 proc. w pierwszych sześciu miesiącach br., a na netto zmniejszyła się z 2,39 do 1,33 proc.

Tak niską rentowność w pierwszej połowie roku, zakłady mleczarskie w Polsce po raz ostatni odnotowały w 2008 r. Eksperci zwracają uwagę, że mimo spadku przychodów i rentowności poprawiła się zdolność przedsiębiorstw do terminowego regulowania zobowiązań.

Wartość nakładów inwestycyjnych (w przeliczeniu na firmę) była na podobnym poziomie jak przed rokiem, a zadłużenia w bankach zwiększyły się o 10,4 proc. Inwestowały przede wszystkim największe zakłady, zatrudniające powyżej 250 pracowników, które odpowiadają za ponad 70 proc. przychodów branży.

W ostatnich miesiącach na światowym rynku ceny produktów mleczarskich idą w górę. Jeśli ta tendencja utrzymają się, eksperci spodziewają się, że w drugiej połowie br. wyniki finansowe podmiotów zajmujących się przetwórstwem surowca powinny być lepsze niż od stycznia do końca czerwca.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA