Rolnicy ograniczą produkcję mleka w zamian za 150 mln euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2016,8:40 Aktualizacja: 28-09-2016,9:12
A A A

O ponad milion ton ma spaść produkcja mleka w UE w ostatnim kwartale bieżącego roku. Komisja Europejska poinformowała, że rolnicy wypełnili już 98 proc. kwoty na redukowanie produkcji w zamian za unijne rekompensaty. Budżet na ten cel to 150 mln euro.

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa podkreślił w oświadczeniu, że liczby te pokazują, iż ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka okazał się atrakcyjny i osiągnął sukces.

bydło mleczne, mleko, producenci mleka, ograniczenie produkcji mleka

Hodowcy zadeklarowali ograniczenie produkcji mleka w wysokości 60 mln kilogramów

Agencja Rynku Rolnego zakończyła obsługę wniosków na ograniczenie produkcji mleka. O pomoc ubiega się prawie 4 tys. producentów. Deklaracja produkcji w okresie referencyjnym to 190 mln kg mleka więc planowane przez nich ograniczenie...

KE przedstawiła propozycje w tej sprawie w lipcu, ale dopiero we wrześniu opublikowano przepisy wykonawcze. Mimo to farmerzy bardzo szybko uporali się z deklaracjami w sprawie zmniejszenia produkcji. Według danych KE zapowiedziane zmniejszenie wypełnia 98,9 proc. dostępnej kwoty, co oznacza redukcję produkcji w ostatnim kwartale tego roku o 1,06 mln ton (z 1,07 mln ton dostępnych).

- Jestem przekonany, że to działanie, wraz z innymi zawartymi w lipcowym pakiecie rozwiązaniami, przyczyni się do dalszej, już następującej stabilizacji na europejskim rynku nabiału - oświadczył Hogan.

Z notyfikacji przekazanych KE wynika, że ze wsparcia w zamian za zmniejszenie produkcji chce skorzystać 52 tys. rolników z 27 krajów członkowskich. Średnio jeden producent zaoferował wycofanie 20 ton mleka z rynku. UE oferuje rekompensatę wynoszącą 14 euro za 100 kilogramów niewyprodukowanego mleka.

Z danych opublikowanych przez KE wynika, że największym zainteresowaniem program cieszył się we Francji, Niemczech, Irlandii, Austrii i Polsce. Z tych państw zgłosiła się największa liczba producentów - z Francji było to prawie 13 tys., z Polski blisko 4 tys.
mleko, nadprodukcja mleka, pomoc dla producentów mleka, produkcja mleka, arr

Tysiące wniosków o pomoc w związku ograniczeniem produkcji mleka

  Około 4 tys. wniosków o pomoc w związku z dobrowolnym ograniczeniem produkcji mleka wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego - poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła dla wszystkich...

Biorąc pod uwagę zgłoszony wolumen mleka, najwięcej skorzystają Niemcy, którzy zgłosili redukcję 286 tys. ton, Francuzi 181 tys. ton oraz Brytyjczycy 122 tys. ton. Polscy farmerzy zadeklarowali wycofanie 53 tys. ton. mleka.

Dzięki wsparciu z UE swoje straty będą mogli zrekompensować ci, którzy już wcześniej zdecydowali się na ograniczenie produkcji. Rokiem referencyjnym dla producentów jest bowiem rok 2015 (w stosunku do niego będzie porównywana produkcja w ostatnim kwartale 2016 roku), a część producentów obserwując rynek już wcześniej zdecydowała się na zmniejszenie produkcji.

Jak podała KE po zakończeniu trzymiesięcznego okresu redukcji rolnicy będą mieli 45 dni (mniej więcej do połowy lutego) na przedstawienie dowodów, że faktycznie ograniczyli produkcję w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

Nadprodukcja - jak wynika z analiz Obserwatorium Rynku Mleka - jest jednym z głównych problemów, który przyczynił się do powstania kryzysu na tym rynku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA