Zgłaszanie szkód łowieckich przez internet? KRIR: Skończyłoby się nieprzyjmowanie zgłoszeń od rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2024,9:25 Aktualizacja: 08-01-2024,9:30
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 4 stycznia do resortu klimatu i środowiska w sprawie zmiany przepisów dotyczących zgłaszania, szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie.

Funkcjonujący system rozwiązań prawnych, dotyczących szkód łowieckich, jest nieskuteczny, co rolnicy podnoszą od lat.

„Częste zmiany rozporządzeń w tym zakresie powodują destabilizację relacji rolnik-myśliwy. Proponujemy rozważenie wprowadzenia funduszu gwarancyjnego, który byłby finansowany ze środków budżetu państwa i kół łowieckich” – wskazuje KRIR.

prawo, ustawa, nowelizacja, rekompensaty, odszkodowania, szkody, ptaki

Rekompensaty za szkody powodowane przez dzikie ptactwo. KRIR pisze do nowego szefa sejmowej komisji rolnictwa

Nowy przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL) jest adresatem wniosku Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o kontynuowanie prac nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody dotyczącą wprowadzenia rekompensat za szkody...

Samorząd rolniczy wnioskuje również o utworzenie ogólnopolskiego portalu internetowego, służącego do zgłaszania przez rolników szkód łowieckich. Rolnik mógłby na nim najpierw wybrać odpowiednie województwo, powiat, gminę, miejscowość oraz numer działki, na której wystąpiła szkoda, potem określić rodzaj szkody, a na koniec podawałby swoje dane kontaktowe.

„Po zatwierdzeniu takiego zgłoszenia informacja o szkodzie powinna automatycznie trafić na skrzynkę odbiorczą koła łowieckiego, będącego dzierżawcą danego obwodu łowieckiego lub - w przypadku terenów nieprzydzielonych do obwodów łowieckich - na skrzynkę odbiorczą właściwego terytorialnie zarządu województwa. Uprości to całą procedurę zgłoszeń oraz pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których koła łowieckie unikają przyjmowania zgłoszeń. W przypadku wdrożenia takiego systemu, rolnik nie będzie musiał znać adresów łowczych kół posiadających obwody łowieckie na jego działkach, nie będzie musiał drukować odpowiednich formularzy służących zgłaszaniu szkód i nie będzie ponosił kosztów związanych z usługą pocztową odnośnie doręczenia zgłoszenia szkody. A przede wszystkim wyeliminuje to sytuację nieodbierania poczty i nieprzyjmowania zgłoszeń przez koła” – argumentuje KRIR w swoim wystąpieniu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu