Rekompensaty za szkody powodowane przez dzikie ptactwo. KRIR pisze do nowego szefa sejmowej komisji rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2023,10:35 Aktualizacja: 13-12-2023,10:38
A A A

Nowy przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL) jest adresatem wniosku Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o kontynuowanie prac nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody dotyczącą wprowadzenia rekompensat za szkody wyrządzone przez ptaki objęte ochroną.

KRIR podkreśla, że proponowany w poprzedniej kadencji parlamentu przez grupę posłów pod przewodnictwem Zbigniewa Ziejewskiego projekt ustawy przewidywał zmiany w ustawie poprzez jej uzupełnienie o przepisy o odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez gatunki ptactwa będące pod ochroną. Trzeba tu zaznaczyć, że to generalnie temat, który powracał w ostatnich latach jak bumerang, bo rolnicy borykają się poważnymi stratami wynikającymi ze stołowania się dzikich ptaków na polach czy stawach hodowlanych, jednocześnie nie mogąc liczyć na jakiekolwiek odszkodowania.

minister, gembicka, poseł, sachajko, prawo, projekt, ustawa

Ofensywa legislacyjna. Wśród projektów ustaw m.in. "hiszpańska" i o rekompensatach za szkody wyrządzane przez ptaki

Minister rolnictwa i rozwoju Anna Gembicka z posłem Kukiz'15 Jarosławem Sachajko przedstawili w piątek 8 projektów ustaw, mających wspomóc polskie rolnictwo. Jest to m.in. tzw. ustawa hiszpańska, która ma zapewnić...

Samorząd rolniczy w swoim wystąpieniu wskazuje, że poselski projekt ustawy (druk 2177) o zmianie ustawy o ochronie przyrody wpłynął do Sejmu 26 lutego 2021 roku. Do I czytania w komisjach trafił zaś 13 kwietna 2022 r. A dopiero 7 lipca 2023 r. połączone komisje ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek grupy posłów rozpatrzyły go ponownie. Przedstawiciel wnioskodawców, wspomniany poseł Ziejewski, przedstawił ekspertyzę pn. „Szacowanie strat powodowanych przez kormorany ponoszonych przez użytkowników wód”, przygotowaną przez zespół pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

KRIR poparła projekt ustawy i zaapelowała o połączenie wysiłków rządowych i poselskich żeby go wprowadzić. Bo nie jest ważne, czy to zrobi ta czy tamta partia. Ważne jest załatwienie sprawy. Projekt rządowy w tej kadencji Sejmu praktycznie nie ma żadnych szans. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra poinformowali, że trwają intensywne prace nad rządowym projektem ustawy dotyczącej wypłacanie odszkodowań za szkody wyrządzone w rolnictwie przez ptaki objęte ochroną, do wniesienia jeszcze w tamtej kadencji Sejmu. W wyniku zarządzonego głosowania komisje większością głosów przyjęły wniosek o odrzucenie ww. projektu. W związku z powyższym samorząd rolniczy postuluje o procedowanie przedmiotowej ustawy” – czytamy w piśmie izb rolniczych.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu