Ustawa o dopłatach bezpośrednich czeka już tylko na podpis prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2016,11:00 Aktualizacja: 17-11-2016,11:27
A A A

Nowy system wsparcia bezpośredniego dla rolników zakłada znowelizowana ustawa o dopłatach bezpośrednich. Przyjęte regulacje m.in. znoszą dopłatę do produkcji malin, zmniejszają płatność do krów, a zwiększają do produkcji roślin wysokobiałkowych.

Senat nie wniósł poprawek do ustawy. Za podjęciem uchwały głosowało 81 senatorów, żaden nie był przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizację ustawy "o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego" zaproponował resort rolnictwa. Zmiany przepisów wynikają z analizy dotychczasowego funkcjonowania systemu wsparcia bezpośredniego oraz z zaleceń Komisji Europejskiej.

dopłaty bezpośrednie, zaliczki na poczet dopłat, mateusz morawiecki, płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolników

Miliardy trafiają na konta rolników. ARiMR wypłaca zaliczki

Blisko 4,92 mld zł zaliczek wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat bezpośrednich za 2016 r. Pieniądze na konta rolników agencja przelewa od 17 października do końca listopada. Przedstawiciele ARiMR...

Zmiany dotyczą dopłat do roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich, buraków cukrowych, bydła, krów, owiec i kóz, a także wsparcia małych gospodarstw oraz warunków i trybu przyznawania zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

W miejsce dotychczasowych płatności do roślin wysokobiałkowych proponuje się wprowadzenie dwóch odrębnych form wsparcia, czyli płatności do roślin strączkowych na ziarno oraz płatności do roślin pastewnych. Według posła sprawozdawcy "dzięki tej zmianie dotychczasowy potencjał wsparcia będzie w tym segmencie lepiej wykorzystany".

W związku z poprawą opłacalności produkcji malin nie będzie dopłat do ich uprawy. Nadal będzie wspierana natomiast produkcja truskawek.

W przypadku płatności do buraków cukrowych zmiana polega na odejściu od zasady przyznawania płatności do powierzchni tzw. upraw kwotowych na rzecz całkowitej powierzchni upraw objętej umową, w związku z planowanym zniesieniem kwotowania produkcji cukru w UE od października 2017 r.

Obniżony zostanie limit dopłat do bydła i krów. Płatnością objęte będzie nie 30, ale 20 sztuk zwierząt. Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu