Sejm za większymi dotacjami do ubezpieczeń rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2017,8:55 Aktualizacja: 24-03-2017,9:20
A A A

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych rodzajów ryzyka z dotacją do 65 proc. stawki ubezpieczenia. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniach rolnych.

Za dokumentem głosowało 421 posłów, przeciwko było 3, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt nowelizacji został przyjęty podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Nowe rozwiązania mają umożliwić producentom rolnym zawieranie w sezonie wiosennym umów ubezpieczenia już na nowych, korzystniejszych zasadach.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt, concordia ubezpieczenia

Ubezpieczyciele szykują nową ofertę. Rolnik może tylko zyskać

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych i zwierząt gospodarskich wprowadziła nowe zasady określania wysokości dotacji do składki ubezpieczeniowej w 2017 roku. Maksymalnie może teraz wynieść 65 proc., jednak jej ostateczna wysokość zależy od...

"Zaproponowano zmiany umożliwiające ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk albo od jednego lub kilku wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka – przy zachowaniu możliwości skorzystania przez niego z dopłaty do składki z budżetu państwa na maksymalnym poziomie, to jest w 2017 r. w wysokości 65 proc. Dotyczyć to będzie najbardziej powszechnych upraw rolnych takich jak: zboża, rzepak, ziemniaki, kukurydza, rośliny strączkowe, buraki cukrowe" - informowało CIR w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Podkreślono w nim, że nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych przez ograniczenie ryzyka utraty przez nich przychodów w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Umożliwi to producentom rolnym zawieranie w sezonie wiosennym umów ubezpieczenia już na nowych, korzystniejszych zasadach.

Zgodnie z projektem, w przypadku zawarcia umowy obejmującej jeden lub kilka wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka, dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia.
Jacek Bogucki, ministersto rolnictwa, ubezpieczenia, straty w rolnictwie, odszkodowanie

Bogucki: wciąż za mało ubezpieczeń w rolnictwie

Stan ubezpieczeń rolnych jest niezadawalający, wiąż zbyt mało rolników ubezpiecza swoje uprawy, ale także zbyt mało towarzystw ubezpieczeniowych chce zająć się taką działalnością - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. ...

Jak wynika z uzasadnienia, jeśli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia – dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia, przy zachowaniu zasady nieuwzględniania w wyliczeniach stawek taryfowych dla ryzyka suszy i ujemnych skutków przezimowania.

Nie będzie to dotyczyło upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. W przypadku tych upraw, po przekroczeniu stawek taryfowych, dopłata będzie przysługiwała do 65 proc. składki.

W stosunku do ubezpieczeń przyjętych w 2016 r. zaproponowane rozwiązania oznaczają poprawę procentowej stawki taryfowej ubezpieczenia dla składki z dopłatami z 3,5 lub 5 proc. do 9, 12 i 15 proc. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu