UE uznaje równoważność materiału siewnego z Ukrainy. Prawo o imporcie wchodzi w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2025,9:30 Aktualizacja: 09-07-2025,9:55
A A A

O zmienionych przepisach dotyczących importu materiału siewnego do Unii Europejskiej z państw trzecich – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

„10 lipca 2025 r. wchodzi w życie zmiana Decyzji Rady z 16 grudnia 2002 r. (2003/17/WE) w sprawie równoważności inspekcji polowych stosowanych w państwach trzecich w uprawach nasiennych roślin uprawnych oraz w sprawie równoważności materiału siewnego wyprodukowanego w państwach trzecich. Zmiana ta uznaje równoważność materiału siewnego roślin pastewnych wyprodukowanego i certyfikowanego w Republice Mołdawii oraz materiału siewnego buraka i materiału siewnego słonecznika, rzepaku oraz soi wyprodukowanego i certyfikowanego na Ukrainie” – czytamy w komunikacie PIORiN.

Jacek Zarzecki, Ukraina, Mercosur, WPR, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny, ATM, dobrostan zwierząt

Jacek Zarzecki: UE sama niszczy europejskie rolnictwo

– Europejskie rolnictwo ma swój Trójkąt Bermudzki i właśnie w niego wpada – pisze Jacek Zarzecki, wiceprzewodniczący Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny. Zdaniem Jacka Zarzeckiego europejskie rolnictwo ma...

Wyłącznie odmiany z rejestrów

Jak w nim wyjaśniono, ten akt prawny wskazuje państwa, które posiadają równoważność dla materiału siewnego grup roślin uprawnych wyszczególnionych niektórymi dyrektywami. I określa, z których państw może być importowany materiał siewny roślin uprawnych i w jakim zakresie, co oznacza, że z państw niewymienionych w załączniku materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych sprowadzać nie wolno.

„Przy imporcie materiału siewnego spoza krajów Unii Europejskiej pamiętać należy, że z państw trzecich, którym przyznano równoważność, może być przywożony wyłącznie materiał siewny odmian wpisanych do krajowego rejestru, odpowiednich rejestrów innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich lub wspólnotowego katalogu albo rejestru państwa stowarzyszonego” – precyzuje Inspekcja. 

Mogą być pobierane próbki

Jak dalej tłumaczy, podczas kontroli, w punkcie wwozu na terytorium UE, sprawdzone zostanie świadectwo fitosanitarne, zgodność i spójność informacji zawartych w dokumencie CHED z innymi dokumentami dołączonymi do przesyłki oraz zdrowotność tego materiału. W trakcie kontroli mogą zostać pobrane próby i przeprowadzone analizy laboratoryjne. Tylko materiał siewny, który spełni wymagania, jest dopuszczony do importu do UE.

„Wymogi jakościowe oraz weryfikacja dopuszczenia odmiany do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej sprawdzana jest w miejscu docelowym. Zgodnie z przepisami Ustawy o nasiennictwie, podmiot sprowadzający materiał siewny z państw trzecich ma obowiązek zgłoszenia przywozu takiego materiału wojewódzkiemu inspektorowi w terminie 3 dni od zakończenia odprawy celnej oraz przedstawienia dokumentów dotyczących wytwarzania i jakości tego materiału” – wskazuje PIORiN.

piorin, nawozy, kontrole, jakość nawozów

Jakość i oznakowanie nawozów na celowniku PIORiN. Kontrole wykazały nieprawidłowości

Wprowadzanie nawozów do obrotu odbywa się „pod lupą” Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Podsumowała ona teraz wyniki przeprowadzonych w 2024 r. kontroli w zakresie m.in. jakości nawozów....

Trzeba sprawdzić zaprawę

I przypomina, że jeśli na etykiecie jest informacja, że materiał siewny został zaprawiony zaprawą nasienną, to należy zwrócić uwagę, czy środek ochrony roślin użyty do zaprawiania jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Unii Europejskiej.
„Jeżeli podczas kontroli wojewódzki inspektor stwierdzi, że materiał siewny wyprodukowany w państwie trzecim i sprowadzony na teren RP nie spełnia ww. wymagań, wówczas wydaje decyzję zakazującą prowadzenia obrotu tą partią, natomiast kiedy wszystkie kontrole przebiegły pozytywnie, to materiał siewny może być wprowadzony do obrotu” – zaznaczono w komunikacie.

I podkreślono: „Reasumując, import materiału siewnego spoza Unii Europejskiej jest dopuszczony jedynie z niektórych państw oraz po spełnieniu wymagań dotyczących jakości i zdrowia roślin, a podmiot przywożący materiał siewny z państwa trzeciego niezgodnie z określonymi wymaganiami naraża się na straty finansowe związane z kosztami zakupu i transportu materiału oraz - w określonych przypadkach - z sankcję karną”.

Źródło: PIORiN

Poleć
Udostępnij
Advertisement