Sejm za poprawkami do noweli upraszczającej księgowość małych firm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2015,11:25 Aktualizacja: 23-07-2015,11:32
A A A

Sejm opowiedział się w czwartek za większością senackich poprawek do noweli upraszczającej księgowość małych firm. Zdecydowano m.in. o tym, jakich wskaźników firmy takie nie będą musiały wykazywać w sprawozdaniach. Teraz nowela trafi do prezydenta.

Chodzi o przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o rachunkowości, która ma na celu m.in. dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych i wprowadzenie ułatwień dla małych firm. Zgodnie z nią małe firmy i organizacje pozarządowe o przychodach poniżej 100 tys. złotych rocznie skorzystają z ułatwień w prowadzeniu rachunkowości.

energia dla firmy, energia elektryczna, piotr ostaszewski

Małe i średnie firmy mają szansę na obniżenie kosztów energii

Dzięki liberalizacji rynku liczba podmiotów posiadających koncesję na obrót energią elektryczną w Polsce wzrosła do ponad 400. Największe pole do obniżki kosztów mają małe i średnie przedsiębiorstwa. - Większość z nich nie...
Senat zgłosił do noweli 30 poprawek, głównie drobnych. Większość z nich w czwartek przyjął Sejm. Jedna z nich mówi, jakich danych małe, podlegające ustawie firmy nie muszą uwzględniać w sprawozdaniach.

Przewiduje ona, że jednostka mała może nie wykazywać w sprawozdaniu z działalności wskaźników niefinansowych oraz informacji dotyczących zagadnień środowiska naturalnego i zatrudnienia.

Inna z poprawek zaakceptowanych przez Sejm wylicza, że podlegające ustawie organizacje pozarządowe mogą uzyskiwać przychody tylko z: działalności nieodpłatnej pożytku publicznego z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, spadków, dotacji, subwencji, przychodów pochodzących z ofiarności publicznej, działalności odpłatnej pożytku publicznego z tytułu sprzedaży towarów i usług, sprzedaży, najmu lud dzierżawy majątku, odsetek z rachunków bankowych lub w SKOK-ach, lokat terminowych i innych form oszczędzania.

Zgodnie z nowelizacją małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, składające się jedynie z uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz z tzw. informacji dodatkowej z ograniczoną ilością danych. Ponadto zwolnione zostaną ze sporządzania sprawozdania z działalności - pod warunkiem, że niektóre informacje, objęte dotychczas jego zakresem, zostaną przez jednostki małe ujawnione w informacji dodatkowej.

Małe firmy mają też zostać zwolnione z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym i rachunku przepływów pieniężnych.

Zniesiony ma być obowiązek publikacji sprawozdań finansowych przez spółdzielnie w Monitorze Spółdzielczym; pozostawiony zostanie jednak wymóg składania tych sprawozdań wraz z innymi dokumentami do Krajowego Rejestru Sądowego.

Firmy mogą dostać ponad 670 milionów złotych

Ponad 670 mln zł wyniesie w tym roku wartość konkursów dla przedsiębiorców, ogłaszanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości - ujawniła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. Pieniądze będą pochodzić z największego...
Wprowadzono też możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów zamiast ksiąg rachunkowych przez niektóre małe organizacje pozarządowe.

Przyjęto - zgodnie z dyrektywą - że małe firmy to m.in. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak też spółki osobowe przez nie tworzone), które spełniają dwa z trzech kryteriów. Ich suma bilansowa w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz roku poprzedzającym ten rok nie może przekroczyć 4 mln euro (17 mln zł); przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów nie mogą być wyższe od 8 mln euro (34 mln zł), przeciętne zatrudnienie nie może przekroczyć 50 osób.

Według szacunków rządu z nowych propozycji będzie mogło skorzystać ponad 40 tys. jednostek, co w rezultacie doprowadzi do redukcji kosztów związanych ze sporządzeniem sprawozdania finansowego nawet rzędu 61 mln zł.

Dodatkowo, zgodnie z projektowaną regulacją, z uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych będą mogły skorzystać także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości mogą stosować przepisy tej ustawy, jeżeli ich przychody za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1 mln 200 tys. euro.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu