Przepisy dotyczące hodowli owiec pozostaną bez zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
01-12-2015,9:55 Aktualizacja: 01-12-2015,9:56
A A A

Nie będzie oczekiwanej przez hodowców owiec zmian w ustawie o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ministerstwo odpowiedziało na wnioski rolniczego samorządu.

Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy, chcąc korzystać z płatności do owiec matek, trzeba je przetrzymywać do 20 listopada. Tymczasem dla innych gatunków objętych płatnościami jest to 30 dni od chwili złożenia wniosku o płatność (z wyłączeniem cieląt).

„Wydłużanie terminu przetrzymywania matek do 20 listopada koliduje z pracami hodowlanymi zarówno w stadach zarodowych, jak i towarowych. Stanówka owiec dla ras hodowanych na terenie Podkarpacia przypada z końcem lipca. Do rozrodu powinny trafić samice zdrowe. Przy obecnym zapisie ustawy wybrakowane matki hodowca, aby otrzymać płatność, musi niepotrzebnie karmić do 20 listopada” – napisała do resortu Krajowa Rada Izb Rolniczych, podtrzymując wniosek samorządu z Podkarpacia.

Hodowcy owiec skarżą się na przepisy i urzędników

Hodowcy owiec chcą zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zgodnie z jej zapisami, chcąc korzystać z płatności do owiec matek, trzeba je przetrzymywać do 20 listopada.   Tymczasem dla innych...

W odpowiedzi ministerialni urzędnicy wskazali, że w rządowej wersji projektu ustawy zaproponowano, aby rolnik zobowiązany był posiadać owce w dniu złożenia wniosku oraz przez okres od 1 do 31 października. Według ministerstwa, propozycja taka uwarunkowana była z jednej strony wymogami formalnymi procedury składania wniosków (konieczność wskazania numeru identyfikacyjnego zwierzęcia wiąże się z koniecznością posiadania go w tym dniu), z drugiej specyfiką hodowli owiec na obszarach górskich, gdzie wypas odbywa się nadal w sposób tradycyjny, tj. owce w okresie od kwietnia do września wypędzane są na hale. W tym czasie stada różnych właścicieli łączone są w duże grupy i powierzane pod opiekę osobie trzeciej. Nie ma wówczas możliwości przeprowadzenia tzw. kontroli na miejscu, która wynika z przepisów unijnych.

Później, na etapie prac parlamentarnych – ze względu na fakt, że w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych jesienny wypas owiec może ulec wydłużeniu – okres przetrzymywania dla owiec został przesunięty na 20 października – 20 listopada roku.

„Natomiast zmiana ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, która weszła w życie w maju 2015 r. i która ustanowiła okres przetrzymywania dla bydła i kóz wynoszący 30 dni po dniu złożenia wniosku, nie objęła okresu przetrzymywania owiec z dwóch powodów. Po pierwsze okresy przetrzymywania bydła i kóz zostały skrócone do 1 miesiąca, a wiec zostały zrównane z długością okresu przetrzymywania owiec, przez co warunki ubiegania się o wsparcie do zwierząt uległy oczekiwanemu ujednoliceniu. Po drugie przesunięcie okresu przetrzymywania owiec na 30 dni po złożeniu wniosku (składanie wniosków o płatności trwa od 15 marca do 15 maja) kolidowałoby z koniecznością, przeprowadzenia kontroli na miejscu ze względu na przebywanie zwierząt na halach” – wyjaśniło ministerstwo rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu