Zainteresowanie ekoschematami urosło. Są nowe wytyczne co do ich realizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2023,12:40 Aktualizacja: 02-06-2023,12:44
A A A

Jak wygląda w liczbach wnioskowanie o dopłaty bezpośrednie w obecnej kampanii? Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) przedstawiła swoje najnowsze zestawienie oparte o dane otrzymywane regularnie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wynika z niego, że według stanu na 31 maja wnioski w całym kraju złożyło 841 014 rolników, w tym w Wielkopolsce 69 076. W ramach tych aplikacji rolnicy wnioskują o 324 732 ekoschematy, w tym o 28 556 w Wielkopolsce.

zarudzki, arimr, odr, telus

Były wiceminister rolnictwa wiceszefem ARiMR. Ma się zająć m.in. ekoschematami

Ryszard Zarudzki został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 17 maja otrzymał akt powołania z rąk ministra rolnictwa Roberta Telusa. W latach 2015-2019 Zarudzki był jednym z ówczesnych...

Liderem nadal „węglowe”

„Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 38,61 proc. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej” – wskazuje WIR.

Jak wylicza, województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podlaskie i wielkopolskie. Najmniejszym zainteresowaniem, te praktyki cieszą się w województwie lubuskim.

Niezmiennie zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo węglowe” (zawarty w 258 439 wnioskach), który obecnie stanowi 79,58 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów. Zaś najmniejszym wzięciem cieszy się „Biologiczna ochrona upraw” – łącznie 622 złożonych wniosków. Niewiele wniosków dotyczy również „Integrowanej produkcji roślin” (2828) oraz „Roślin miododajnych” (2794). 

Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się wciąż ekoschemat „Dobrostan zwierząt”, stanowiący 16,13 proc. wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy. Złożono na niego łącznie w kraju 52 410 wniosków - najwięcej, bo aż 11 782, w Mazowieckiem.

wir, wielkopolska izba rolnicza, dopłaty bezpośrednie, wnioski, ekoschematy

Wniosków o dopłaty przybywa. Jakie ekoschematy wybierają rolnicy?

Od momentu podpisania rozporządzenia „dobrostan zwierząt” można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi, takich jak plan poprawy dobrostanu...

Nowe wytyczne z resortu

„Podkreślamy, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości, pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych” – przypomina nie po raz pierwszy wielkopolski samorząd rolniczy.

Warto tu dodać, że Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przekazało nowe wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnośnie stosowania przepisów w zakresie ekoschematów powierzchniowych, które uwzględniają między innymi uwagi kierowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. WIR przekazała w swoim serwisie te interpretacje (tutaj).

„W ślad za CDR prosimy wszystkich rolników korzystających z ekoschematów o szczegółowe zapoznanie się z przesłanymi informacjami, ze względu na zmianę dotychczasowego podejścia do wybranych ekoschematów” – uczula WIR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie