Polska inwestycja w Egipcie. Powstanie fabryka komponentów do silosów zbożowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2024,12:55 Aktualizacja: 09-07-2024,12:59
A A A

Polska spółka Feerum podpisała porozumienie inwestycyjne pod stworzenie fabryki komponentów i części zamiennych do budowy oraz obsługi silosów zbożowych w Egipcie - poinformowała we wtorek PAIH. To pierwsza tego typu polska inwestycja w Egipcie.

Jak podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, planowaną lokalizacją zakładu jest strefa przemysłowa East Port Said, będąca częścią Suez Canal Economic Zone. Feerum przy budowie zakładu ma współpracować z egipskim partnerem, spółką East Port Said Development. Wartość inwestycji wyceniono na 1,6 mld EGP (ok. 130 mln zł).

Zaznaczono, że w ceremonii, podczas której ogłoszono inwestycję, wzięli udział premier Arabskiej Republiki Egiptu, Mostafa Madbouly oraz prezes Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego, Walid Gamal El Din.

wiceminister rolnictwa, krajewski, konferencja, strategie

Wiceminister rolnictwa: potrzeba magazynów, potrzeba silosów. Kluczowe są tu środki z KPO

O strategiach dla rolnictwa mówił podczas konferencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. - Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wspólnie z Agencją...

"Feerum jest światowym liderem produkcji innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań przechowywania zbóż, od silosów, przez oczyszczalnie i suszarnie, po transport. Firma ma szerokie doświadczenie w realizacji projektów w Europie, Azji i Afryce, którą wskazuje jako jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju biznesu" - podano w komunikacie.

Podkreślono też, że "spółka Feerum pierwsze kroki na rynku egipskim stawiała przy wsparciu PAIH. W 2022 r. przedstawiciele polskiej spółki uczestniczyli w targach rolniczych Sahara Expo. Na stoisku zorganizowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze mieli okazję nawiązać pierwsze kontakty i przekonać się o potencjale rynku".

Planowana inwestycją jest pierwszym tego typu projektem o takiej skali w historii współpracy biznesowej między Polską a Egiptem. "W kraju nad Nilem powstało już ponad 100 spółek z polskim kapitałem, jednak dotychczas niemal wyłącznie w obszarach turystyki, wynajmu nieruchomości i handlu" - poinformowano.

Aktualnie jedną z najbardziej rozwiniętych działalności polskich firm w Egipcie jest należąca do Grupy Orlen firma Geofizyka Toruń S.A., która operuje w tym kraju od 2009 r., wykonując badania sejsmiczne na potrzeby poszukiwań złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. "W przypadku Feerum chodzi jednak o pierwszą polską prywatną inwestycję produkcyjną, w dodatku o wartości ok. 130 mln PLN" - podkreślono.

kpo, wsparcie, inwestycje, produkty rolne

Zmiana KPO. Więcej czasu na realizację inwestycji w zakresie przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych

Termin realizacji inwestycji m.in. w zakresie przetwórstwa ze wsparcia dla MŚP w ramach KPO zostało wydłużone z 18 do 24 miesięcy - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Dodano, że decyzja ma ograniczyć...

W komunikacie PAIH poinformowano, że "jako główną zachętę do inwestycji w tej lokalizacji przedstawiciele Feerum wskazali korzystniejsze koszty operacyjne". Dzięki tej inwestycji polska spółka ma nadzieję na realizację projektów instalacji silosów zbożowych na rynku lokalnym, a także okolicznych rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu.

PAIH podkreśliło, że Egipt, ze 110-milionową populacją jest największą gospodarką Afryki Północnej z dobrą perspektywą wzrostu PKB. "Egipt leży na przecięciu szlaków handlowych i posiada rozwiniętą infrastrukturę. Państwo wspiera napływ inwestycji zagranicznych, m.in. poprzez strefy ekonomiczne i wolnocłowe. Potencjał wymiany handlowo-inwestycyjnej dotyczy przede wszystkim sektora rolno-spożywczego, budowlanego i technologicznego" - przekazano.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zajmuje się przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz wspiera współpracę międzynarodową polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poprzez zagraniczne biura handlowe. Jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Poleć
Udostępnij