Wniosków o dopłaty przybywa. Jakie ekoschematy wybierają rolnicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2023,14:45 Aktualizacja: 05-05-2023,14:50
A A A

Od momentu podpisania rozporządzenia „dobrostan zwierząt” można dostrzec lekkie ożywienie i wzrost tempa składania wniosków w ramach tego ekoschematu, chociaż brakuje jeszcze narzędzi, takich jak plan poprawy dobrostanu – podkreśla w swoim raporcie Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR).

Cyklicznie prezentuje ona zestawiania obrazujące to, jak wygląda sytuacja związana ze składaniem wniosków o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2023. Powstają one w oparciu o dane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak wynika z zestawienia aktualnego na 3 maja, wnioski w całym kraju złożyło 425 343 rolników, w tym w Wielkopolsce 33 458.

dopłaty, wnioski, dopłaty obszarowe, ps wpr, mrirw

Termin składania wniosków o dopłaty wydłużony!

Termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR jest wydłużony do 30 czerwca – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak podkreślił resort w komunikacie, w...

Rolnictwo węglowe na czele

„W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 141 615 ekoschematy, w tym o 11 227 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 33,29 proc. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodnie z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Województwa, które przodują we wnioskowaniu o ekoschematy, to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie i podlaskie. Najmniejszym zainteresowaniem te praktyki cieszą się w województwach lubuskim oraz opolskim” – wylicza WIR.

Jak dodaje, nadal zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi aż 83,14 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów w złożonych wnioskach. Najmniejszym wzięciem cieszy się natomiast ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, uwzględniony w jedynie 319 złożonych wnioskach. Są przypadki wybierania „Integrowanej produkcji roślin” (1231 złożonych wniosków) oraz „Roślin miododajnych” (1316 złożonych wniosków). Póki co stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z udziałem w wysokości 12,64 proc. we wszystkich ekoschematach, których realizację zadeklarowali rolnicy.

wir, wielkopolska izba rolnicza, wnioski o dopłaty, dopłaty, ekoschematy

Wnioski o dopłaty. Gospodarze najczęściej wybierają "rolnictwo węglowe"

O ile na początku kwietnia ok. 25 proc. składających wnioski o dopłaty bezpośrednie starało się o wsparcie w ramach tzw. ekoschematów (o czym pisaliśmy tutaj), teraz ten odsetek wydaje się rosnąć. Eksperci z Wielkopolskiej Izby Rolniczej...

Ekoschematy z dużym znaczeniem

„Dobrostan zwierząt” w skali kraju został uwzględniony w łącznie 17 900 wnioskach. Zdecydowanie najwięcej wniosków złożono do tej pory na dobrostan krów mlecznych - 14 248.

Wracając do ekoschematu „Rolnictwo Węglowe”, największą popularnością w skali kraju, cieszyły się w jego ramach następujące praktyki:

- Wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wnioski;

- Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków;

- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 24 210 wniosków.

Eksperci WIR niezmiennie przypominają, że korzystanie z ekoschematów ma zasadnicze znaczenie dla wysokości dopłat w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.

„Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości, pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych” – uczula wielkopolski samorząd rolniczy.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich