Polmass eksportuje na Kubę preparaty mlekozastępcze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-03-2021,9:20 Aktualizacja: 23-03-2021,9:22
A A A

Polmass S.A. eksportuje na Kubę rocznie ponad 1000 ton preparatów mlekozastępczych dla cieląt. Handel z tym krajem nie jest łatwy, ponieważ jego gospodarka wciąż opiera się na centralnym planowaniu i państwowej własności środków produkcji.

Po stronie kubańskiej wszystkie transakcje handlowe realizuje zawsze jeden kontrahent tj. państwowa centrala handlu zagranicznego Alimport.

Po tym, jak w marcu 2018 roku została zorganizowana z Polski misja biznesowa na Kubę, a we wrześniu odbyły się polsko-kubańskie konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, stała się ona ważnym rynkiem eksportowym.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Cena mleka jest wysoka więc skup surowca rośnie

Mleczarnie w Polsce w styczniu 2021 roku skupiły 1 016,2 mln litrów mleka. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny informuje, że skup mleka w...

- W 2019 roku polski eksport na Kubę osiągnął rekordową wysokość, bo z poziomu 20 mln USD w 2018 r. wzrósł do 83 mln zł. Polmass S.A. eksportuje na Kubę już od ośmiu lat, ale dobrze jest widzieć więcej firm polskich na tamtejszym rynku - mówi Lidia Mazur, dyrektor handlu i marketingu Polmass S.A.

90 proc. polskiego eksportu stanowią produkty rolno-spożywcze. Krajowe mleczarnie wysyłają tam głównie mleko i śmietanę w proszku, a polskie firmy paszowe preparaty mlekozastępcze.

- Umożliwiliśmy wejście na rynek kubański innym firmom. Swoje produkty wysyła tam również Ekoplon S.A. Z naszych kontaktów kubańskich skorzystała też polska prywatna mleczarnia - mówi Lidia Mazur.

Na początku 2020 r. firma odczuła skutki pandemii koronawirusa, również w eksporcie na Kubę. Obecnie sytuacja poprawia się.

- Na początku marca po rocznej przerwie wyprodukowaliśmy i wysłaliśmy pierwsze siedem kontenerów z mlekiem w proszku dla kubańskich cieląt. Płyną one do portu Mariel koło Hawany, położonego w specjalnej strefie ekonomicznej - podsumowuje Lidia Mazur.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj