Orlen i PGNiG idą w biometan

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2021,11:50 Aktualizacja: 10-05-2021,11:55
A A A

Orlen Południe, czyli spółka z Grupy Orlen, wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. Firmy podpisały list intencyjny o współpracy.

Założenia są takie, że w nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.

OZE, energia, morska farma wiatrowa, pkn orlen

Kanadyjczycy pomogą Orlenowi w realizacji śmiałego projektu

​​​Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN Orlen przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.   Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW....

Orlen Południe i PGNiG mają współpracować przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie takich instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek.

Wspólna spółka celowa - obu de facto wciąż państwowych gigantów - miałaby właśnie realizować takie inwestycje. Orlen Południe miałby w niej 51 proc., a PGNiG 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi jednak wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG, rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki - powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

ceny gazu, gaz, taryfy na gaz, przesył gazu, Maciej Woźniak, PGNiG, ure

Możemy więcej zapłacić za gaz. PGNiG chce podnieść stawki

- Widzę podstawy do niewielkich ruchów na cenie gazu dla gospodarstw domowych, ale to nie będą ruchy znaczące - powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG do spraw handlowych. Pytany o możliwość podniesienia taryf gazu powiedział, że...

Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG stwierdził, że połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia PGNiG oraz PKN Orlen będzie istotnym impulsem dla rozwoju rynku biometanu w Polsce. - Współpraca doskonale wpisuje się w plany PGNiG związane z obniżeniem emisyjności krajowego sektora gazu oraz dynamicznym rozwojem obrotu gazami odnawialnymi - podkreślił.

Oprócz budowy własnych, nowa spółka może przejmować już istniejące obiekty. W grudniu ub.r. spółka Orlen Południe nabyła działającą biogazownię w Konopnicy (gm. Rawa Mazowiecka). W styczniu zakupiła dwie działki w gminie Ryn z zamiarem zbudowania na nich własnej instalacji.

Z kolei w marcu sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce (gm. Szepietowo). Instalacje mają być rozbudowane i przekształcone w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

PGNiG jest zainteresowana natomiast m.in. odbiorem biometanu od jego producentów i przesyłem sieciami dystrybucyjnymi w mieszance z gazem ziemnym. W tym celu opracowało standard jakości biometanu, który może być wprowadzany do sieci, warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.

Nawiązujące na podstawie listu intencyjnego współprace firmy chcą stworzyć "środowisko biznesowe oraz bazę naukową i technologiczną" dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m sześc. biometanu rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu