Grupa Azoty pod specjalną ochroną przed wrogim przejęciem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2016,9:10 Aktualizacja: 22-06-2016,9:46
A A A

Grupa Azoty oraz KGHM Polska Miedź znalazły się w wykazie firm chronionych przed wrogim przejęciem - wynika z rozporządzenia, które wydał we wtorek rząd. Spółki  reprezentują branże gospodarki istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, a Skarb Państwa ma w nich znaczące udziały.

"Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie, przedłożone przez ministra skarbu państwa. Wykaz podmiotów, które wymagają szczególnej ochrony ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, obejmuje spółki: Grupa Azoty SA z siedzibą w Tarnowie i KGHM Polska Miedź SA z siedzibą w Lubinie. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będzie obowiązywać do końca 2016 r." - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

grupa azoty, działalność operacyjna EBIT, andrzej skolmowski

Grupa Azoty zakończyła pierwszy kwartał ze sporym zyskiem

Z zyskiem netto w wysokości 307 mln zł, a więc porównywalnym do zeszłorocznego, zakończyła pierwszy kwartał 2016 r. Grupa Azoty. Perspektywy na ten rok są jednak gorsze. Wynik z zysku z działalności operacyjnej EBIT wzrósł o ponad 25...

Sporządzenie listy firm chronionych przed wrogim przejęciem przewiduje ustawa o kontroli niektórych inwestycji, która weszła w życie w październiku 2015 roku.

Z ustawy wynika, że spółka może uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie rodzi poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Inwestorzy mają obowiązek poinformowania Ministerstwa Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu może zablokować taką transakcję, jeśli uzna, że istnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taka decyzja może być zaskarżona do sądu.

MSP wskazało, że Grupa Azoty to jedna z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, obecna w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Jak podkreśliło, ma ona strategiczne znaczenie dla kraju ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne (przypomniało, że Grupa Azoty jest największym odbiorcą gazu ziemnego w Polsce, a roczne zapotrzebowanie na to paliwo stanowi około 15 proc. krajowego zużycia gazu ziemnego).

Skarb Państwa ma w spółce Grupa Azoty S.A. 32,99 proc. akcji stanowiących 32,99 proc. udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu