Grupa Azoty zakończyła pierwszy kwartał ze sporym zyskiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2016,12:50 Aktualizacja: 11-05-2016,13:47
A A A

Z zyskiem netto w wysokości 307 mln zł, a więc porównywalnym do zeszłorocznego, zakończyła pierwszy kwartał 2016 r. Grupa Azoty. Perspektywy na ten rok są jednak gorsze.

Wynik z zysku z działalności operacyjnej EBIT wzrósł o ponad 25 mln względem roku ubiegłego, a przychody ze sprzedaży wyniosły 2,47 mld zł i były niższe od zeszłorocznych o 360 mln zł - poinformowały Azoty. W analogicznym okresie zeszłego roku zysk netto Grupy wyniósł 306 mln zł.

Grupa Azoty, Zakłady Chemiczne Police, police, Wojciech Wardacki. Wojciech naruć

Zarząd Polic analizuje inwestycję w Senegalu

Inwestycja w Senegalu jest analizowana - powiedział w Policach Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police. Sprawdzane są "dobre i złe" sygnały o złożach tamtejszych surowców docierające do zarządu. Police mają własne...

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty powiedział, że nie spodziewa się, by rok 2016 był taki, jak poprzedni, gdyż nie dostrzega poprawy koniunktury w rolnictwie i przesłanek do wzrostu cen nawozów. Wskazał, że pierwszy kwartał jest zwyczajowo najlepszy, natomiast niskie ceny nawozów wynikają m.in. z nadpodaży mocznika na światowych rynkach.

Przypomniał, że w minionym roku doszło do spadku cen surowców, a zwłaszcza wykorzystywanego do produkcji gazu ziemnego. - Rynek założył, że będziemy w stanie w znacznej mierze przełożyć efekt gazowy na wyniki. Ale z tego korzysta też cały sektor w Europie, tak więc nasza pozycja konkurencyjna nie jest dzięki temu lepsza - ocenił Skolmowski.

W obecnej sytuacji rynkowej niemożliwe jest poprawienie cen rok do roku, a nawet ich utrzymanie. - Jeśli nie utrzymamy cen z roku 2015, mimo korzystnych cen gazu, nasz wynik nie może być lepszy - zauważył. Zapewnił jednak, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej.

W przychodach spółki za pierwszy kwartał największą część (64 proc.) stanowił segment nawozów agro. Pomimo spadku sprzedaży o ponad 220 mln zł wskutek importu, osiągną wynik EBITDA blisko 379 mln zł (wobec 375 mln w pierwszym kwartale 2015 r.).

Dlaczego Grupa Azoty nie ostrzegała rolników przed podrobioną Polifoską?

Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty odpowiada na nasze pytania związane ze sprawą sprzedaży rolnikom dużej ilości podrobionej Polifoski 6 na Zamojszczyźnie. 1. Dlaczego Grupa Azoty przez kilka miesięcy w  żaden sposób nie...

Duża poprawa rentowności nastąpiła w sektorze chemii (który stanowił 22 proc. przychodów), przede wszystkim za sprawą sprzedaży melaminy oraz premii surowcowej wynikającej z obniżki ceny gazu ziemnego. W pierwszym kwartale 2016 r. przychód wyniósł tam 87 mln (w stosunku do 54 mln rok wcześniej).

Natomiast dalsze spadki notował sektor tworzyw (11 proc. przychodów). Według GA segment zmaga się z silną presją cenową, wynikającą z konkurencji na rynku europejskim i azjatyckim. W Grupie Azoty EBITDA w 2016 r. w segmencie tworzyw spadła do -13 mln (w stosunku do -2 w pierwszym kwartale ubiegłego roku).

Grupa Azoty to jeden z największych w Unii Europejskiej producentów nawozów sztucznych, a także innych produktów chemicznych, m.in. tworzyw i alkoholi OXO. W skład spółki wchodzą m.in. zakłady chemiczne w Tarnowie, Puławach, Kędzierzynie-Koźlu oraz Policach.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej