Władze nakazują wstrzymanie importu soi i wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2020,13:05 Aktualizacja: 03-06-2020,13:09
A A A

Chińskie władze nakazały państwowym firmom, aby wstrzymały import soi i wieprzowiny z USA - podał Reuters, powołując się na anonimowe źródła. Agencja łączy to z decyzją Waszyngtonu o odebraniu Hongkongowi przywilejów, by ukarać Pekin.

Według rozmówców Reutera chińskie władze mogą rozszerzyć nakaz na inne towary rolno-spożywcze ze Stanów Zjednoczonych, jeśli Waszyngton podejmie dalsze działania.

wieprzowina z USA, Hongkong, trzoda chlewna, mrożona i schłodzona wieprzowina,

Amerykańska wieprzowina zaleje Hongkong?

W wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF) spadła podaż świeżej wieprzowiny w Hongkongu. Daje to nowe możliwości dla schłodzonego mięsa pochodzącego z USA.   Ograniczenie pogłowia trzody chlewnej w Hongkongu, a tym samym spadek podaży świeżego...

Chińskie MSZ zagroziło "zdecydowanym kontratakiem na wszelkie słowa i działania USA, które podkopują chińskie interesy w Hongkongu". Zhao Lijian, rzecznik resortu wyraził sprzeciw wobec ingerencji innych krajów w wewnętrzne sprawy Chin.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że Hongkong nie jest już na tyle autonomiczny, by USA mogły nadal traktować go w sposób uprzywilejowany. Zapowiedział kroki w kierunku nałożenia sankcji na hongkoński urzędników biorących udział w ograniczaniu autonomii regionu.

Pekin planuje obecnie narzucenie Hongkongowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Zdaniem hongkońskiej opozycji i wielu zachodnich przywódców będzie to poważna ingerencja władz centralnych w sprawy Hongkongu, który od przyłączenia do ChRL w 1997 roku cieszy się szeroką autonomią i preferencyjnym traktowaniem w relacjach handlowych i finansowych z USA.

Zwiększenie importu do Chin amerykańskich produktów, w tym towarów rolno-spożywczych, jest jednym z postanowień podpisanego w styczniu pierwszego etapu porozumienia handlowego pomiędzy obu krajami.

Wstępna umowa miała zakończyć trwający od wielu miesięcy konflikt handlowy, w ramach którego obie strony ocliły wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement