Wirus grypy przeniesie się ze świń na psy? Naukowcy ostrzegają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2018,12:10 Aktualizacja: 11-06-2018,12:21
A A A

Chińscy i amerykańscy naukowcy ostrzegają, że wirus grypy może przeskoczyć ze świń na psy, by w ich organizmie dalej mutować i ostatecznie stanowić zagrożenie dla ludzi.

Eksperci z tych krajów opublikowali właśnie wyniki badań dotyczących powstawania i ewolucji nowych wirusów grypy typu A u psów. Niestety, prowadzą do wniosków, że te zwierzęta mogą okazać się rezerwuarem choroby, która przy niesprzyjających warunkach może wywołać pandemię - donosi "Fakt".

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

ASF. Oprócz nowych ognisk są także kolejne przypadki

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest aktywny w ostatnich tygodniach. Oprócz kolejnych ognisk pojawiają się również nowe przypadki u dzików. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 28...

- Większość pandemii grypy miało związek ze świniami, które były pośrednikiem między wirusami ptasiej grypy a człowiekiem. W naszej pracy pokazaliśmy, że są wirusy grypy, które potrafią przenosić się ze świń na psy - mówi dr Adolfo Garcia-Sastre z Center for Research on Influenza Pathogenesis (CRIP), Icahn School of Medicine w Nowym Jorku.

Wirusy grypy, które przenoszą się między zwierzętami, często mogą między sobą mutować, ale rzadko dochodzi do tego, by następnie przechodziły na człowieka. Nauka zna jednak takie przypadki, jak ten z 2009 roku, gdy ptasi wirus zaraził świnie, a następnie zmutował do formy, która była w stanie zarazić człowieka.

Badacze przyglądnęli się koniom, u których występowały zwykle dwie stabilne linie wirusa. Dopiero 15 lat temu po raz pierwszy udokumentowali przypadek przeskoczenia wirusa grypy z koni na psy. Później zauważono, że mogą mutować w organizmach psów, a 5 lat temu potwierdzono w Chinach przypadki pojawienia się także ptasiego wirusa H3N2 u psów.

źródło: "Fakt"

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!