ASF. Oprócz nowych ognisk są także kolejne przypadki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-06-2018,11:00 Aktualizacja: 11-06-2018,9:03
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest aktywny w ostatnich tygodniach. Oprócz kolejnych ognisk pojawiają się również nowe przypadki u dzików.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 28 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 28 maja - 3 czerwca 2018 r. Służby weterynaryjne znalazły 40 martwych zwierząt, w tym sześć odstrzelonych.

Zdecydowanie mniejsza liczba odstrzelonych dzików w porównaniu do padłych zdaniem inspekcji weterynaryjnej nie wynika z faktu, że nie jest prowadzony odstrzał tych zwierząt.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczniki podrożały. To dobra wiadomość dla producentów

Popyt na tuczniki w Niemczech, ale także w pozostałych krajach Unii Europejskiej specjalizujących się w produkcji trzody chlewnej, pozostaje wysoki mimo trudności w eksporcie wieprzowiny na rynki krajów trzecich. Stąd w Niemczech i Hiszpanii...

- Należy pamiętać, że my informujemy jedynie o osobnikach zakażonych. W zależności od regionu średnio około 60 proc. dodatnich sztuk stanowią dziki padłe, a zaledwie 1,5 proc. odstrzelone. Stąd wynika ta dysproporcja - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. podlaskim we wsi Lipniak położonej w powiecie suwalskim w odległości 24 km od granicy z Litwą. Służby weterynaryjne znalazły tam sześć padłych sztuk.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Przypominamy, że w ostatnich dniach główny lekarz weterynarii poinformował również o czterech ogniskach ASF w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu