Rząd inwestuje w transport na wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2021,13:25 Aktualizacja: 30-03-2021,13:32
A A A

Rząd Kanady zainwestuje 250 mln dolarów w ciągu 5 lat w transport publiczny w rejonach wiejskich. To pierwszy taki rządowy fundusz w tym kraju.

- Ćwierć miliarda dolarów trafi do małych społeczności wiejskich, żyjących w oddalonych rejonach, a pieniądze mogą zostać przeznaczone zarówno na organizację transportu publicznego o tradycyjnym charakterze, jak i na wsparcie np. transportu na żądanie - poinformowała Catherine McKenna, minister infrastruktury.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, fantomy krowy i klaczy,Jolanta Cianciara, Artur Niedźwiedź

Fantomy krowy i klaczy przyleciały z Kanady

Dwa fantomy - krowy i klaczy - są na wyposażeniu pracowni symulacyjnego kształcenia weterynarzy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Urządzenia zostały sprowadzone z Kanady. - Fantomy są naturalnej wielkości, a w nich są imitacje...

Podkreśliła, że chodzi o wyrównanie szans w dostępie do transportu publicznego. Mariam Monsef, minister ds. kobiet, równości i rozwoju gospodarczego wsi dodała, że pandemia uświadomiła, jak ważne jest utrzymanie kontaktów między ludźmi, czy to dzięki internetowi, czy to dzięki drogom.

Marco D’Angelo, prezes Canadian Urban Transit Association (Kanadyjskiego stowarzyszenia transportu miejskiego) napisał z kolei w komunikacie, że "transport publiczny jest nie tylko dla dużych miast", a zapowiedziana inwestycja zwiększy możliwości poruszania się, także dla osób mniej zamożnych i niepełnosprawnych.

Fundusz na rzecz rozwoju transportu publicznego na obszarach wiejskich stanowi część wynoszącego 14,9 mld CAD programu rządowych inwestycji w publiczny transport, ogłoszonego w połowie lutego i będącego największą taką inwestycją w historii Kanady.

Premier Justin Trudeau wyjaśniał wówczas, że rozbudowa publicznych systemów transportowych jest częścią planu odbudowy po pandemii przy jednoczesnym przestawianiu gospodarki na bardziej "zieloną".

Kilkanaście dni temu Ottawa ogłosiła - również wchodzący w skład planu rozbudowy infrastruktury - pierwszy pięcioletni federalny grant w wysokości 400 mln CAD na budowę ścieżek rowerowych, dostępnych także dla osób posługujących się wózkami, oraz tras dla pieszych. Są to plany zarówno dla miast jak i małych społeczności.

Jak podkreśla rząd, projekty związane z transportem publicznym w niewielkich ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich mają zwiększać atrakcyjność zamieszkiwania na takich terenach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu