Polska honorowym gościem na targach żywności SIAL w Szanghaju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Szanghaju Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2016,12:10 Aktualizacja: 05-05-2016,12:37
A A A

Ponad 90 polskich firm wystawia się na rozpoczętych w czwartek targach SIAL China w Szanghaju - największej imprezie rolno-spożywczej w Azji. Polska ma tym roku status gościa honorowego.

- Udział Polski jako partnera w targach SIAL China jest doskonałą okazją do tego, aby o jakości polskich produktów przekonali się także azjatyccy konsumenci - ocenił podczas otwarcia targów Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który przebywa z wizytą w ChRL.

krzysztof jurgel, eksport żywności do chin, chiny, pekin

Jurgiel otwiera chiński rynek dla polskiej żywności

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa spotkał się w Pekinie z przedstawicielami władz chińskich, odpowiadającymi za sprawy rolnictwa, weterynaryjno-fitosanitarne oraz rolno-spożywcze. Polska liczy na dalszą współpracę z Chinami w dziedzinie...

Jako honorowy gość, Polska miała okazję zaprezentować się na ceremonii otwarcia, a hasło promujące polską żywność "Polska smakuje" widoczne jest na plakatach, katalogach i innych gadżetach rozdawanych na targach.

Na SIAL China wystawiają się m.in. polscy producenci mleka i przetworów mlecznych, mięsa i wędlin, alkoholu, słodyczy, a także owoców świeżych i mrożonych oraz przetworów owocowych. Są wśród nich m.in. firmy Bakoma, Kupiec, Łowicz, Konspol, Sante, Mlekpol, Mieszko, Tymbark i Van Pur. Polscy przedsiębiorcy liczą na zwiększenie rozpoznawalności polskich wyrobów w Chinach i wzrost eksportu na wielki i chłonny chiński rynek.

- Chiny są jednym z priorytetowych rynków z punktu widzenia produkcji gospodarczej. Polska żywność będzie prezentowana na około 10 imprezach targowych na terenie Chin - powiedział Jurgiel. Dodał, że nasz kraj wystąpi w roli gościa honorowego także podczas targów Anufood, które odbędą się w Pekinie w dniach 16-18 listopada.

Polscy producenci owoców i mięsa mają nadzieję, że wizyta ministra przyspieszy proces otwierania chińskiego rynku na tego rodzaju towary. Od lat toczą się rozmowy w sprawie zezwolenia na import do Chin polskich jabłek. Chiński rynek jest obecnie zamknięty również na polską wieprzowinę, z powodu wykrytych w Polsce przypadków ASF oraz wołowinę z powodu choroby wściekłych krów (BSE).
produkcja słodyczy, rynek słodyczy, Andrzej Gartner, Polska Federacja Producentów Żywności

Polskie słodycze podbijają Chiny

Polskie słodycze cieszą się w Chinach coraz większym uznaniem, podobnie zresztą jak w innych krajach azjatyckich - mówi Andrzej Gartner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Rynek słodyczy w Polsce jest wart...

SIAL China to największe targi branży rolno-spożywczej w Azji. W czasie tegorocznej edycji, która potrwa do soboty, spodziewają się 66 tys. odwiedzających. Na ponad 126 tys. metrów kwadratowych w Nowym Międzynarodowym Centrum Wystaw w Szanghaju wystawia się ponad 3 tys. firm z 67 krajów świata.

MRiRW informuje, że Polska odnotowuje wysokie ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Chinami, które w 2015 roku wyniosło 187 mln euro. W wyniku znaczącego spadku eksportu i wzrostu importu z Chin ujemne saldo zwiększyło się w porównaniu z 2014 rokiem o około 30 proc.

Wartość eksportu do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro i spadła o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z powodu ASF praktycznie nie eksportujemy już mięsa wieprzowego. Spadł ponadto eksport mleka i śmietany w proszku (o 69 proc.) oraz czekolady i wyrobów zawierających kakao (o 65 proc.). Natomiast wzrosła sprzedaż mięsa drobiowego (ponad 2,5-krotnie) oraz serwatki (o 46 proc.).

Głównymi towarami rolno-spożywczymi eksportowanymi z Polski do Chin w 2015 r. były: serwatka, mięso i podroby z drobiu, czekolada i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, mleko i śmietana, wyroby cukiernicze.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!