Miód wśród najczęściej fałszowanych produktów spożywczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2022,13:40 Aktualizacja: 04-08-2022,13:44
A A A

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph", przywołując najnowsze dane Food Fraud Database podaje, że miód jest obok oliwy z oliwek i mleka jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie.

Jak wyjaśnia gazeta, istnieją dwa główne sposoby tego procederu. Jeden to faktyczne fałszowanie przez dodanie syropu cukrowego i odrobiny barwnika. Jest to całkowicie legalne, o ile jest wyraźnie zaznaczone na etykiecie.

owady zapylające, pszczoły, dostawy żywności, University of Reading, Jake Bishop

Dzięki pszczołom dostawy żywności są stabilniejsze

Dbanie o owady zapylające, np. pszczoły, przynosi podwójne korzyści - zwracają uwagę eksperci. Pozwala zwiększyć plony, ustabilizować dostawy żywności, w tym łagodzić kryzysy żywnościowe. Naukowcy z University of Reading przeanalizowali...

Drugi typ oszustwa to sprzedaż prawdziwego miodu kiepskiej jakości jako droższego. Produkt może zawierać tylko część miodu opisanego na etykiecie, zmieszanego z tańszym lub poddanym silnej obróbce termicznej i filtracji, przez co traci swoją subtelność smakową.

Choć miód jest mieszkanką cukrów, głównie glukozy i fruktozy, tym, co przesądza o jego wyjątkowości, jest obecność śladowych ilości minerałów, enzymów i innych naturalnych substancji chemicznych, które pochodzą z miejsc, gdzie pszczoły się żywią.

Może to być np. mieszanka kwiatów na łące, z której powstanie miód wielokwiatowy, lub jeden gatunek, z którego powstanie miód jednokwiatowy, ale na smak i zapach wpływa nie tylko miejsce, ale i pora roku - to, co kwitło w momencie produkcji.

"Daily Telegraph" zwraca uwagę, że liczebność pszczół drastycznie spada. W Stanach Zjednoczonych ule pszczoły miodnej są wożone z gospodarstwa do gospodarstwa, aby zapylać uprawy. A zarówno dzikie pszczoły i miodne, które odgrywają istotną rolę w produkcji 3/4 wiodących gatunków roślin uprawnych na świecie, są zagrożone.

Dziennik wskazuje, że jest to łączny efekt chorób, pestycydów, zmian klimatu i coraz mniejszej różnorodności biologicznej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu