Kobiety działające w rolnictwie czują się dyskryminowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2018,9:30 Aktualizacja: 16-10-2018,13:22
A A A

Kobiety z branży rolniczej na całym świecie przekonują, że utrzymuje się dyskryminacja ze względu na płeć, co utrudnia im możliwość niesienia pomocy w wyżywieniu świata.

Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Corteva AgriscienceTM, dział rolniczy DowDuPont. Wzięło w nim udział 4160 respondentek, mieszkających w 17 państwach (rozwiniętych i rozwijających się) na pięciu kontynentach.  

koła gospodyń wiejskich, sejm, aktywizacja obszarów wiejskich

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich przeszła przez Sejm

Koło gospodyń wiejskich ma być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. Sejm uchwalił ustawę określającą zasady ich tworzenia. Podczas drugiego czytania zgłoszono 13 poprawek,...

- Przeprowadziliśmy badanie, aby lepiej zrozumieć aktualny status kobiet w rolnictwie na całym świecie - od największych farm w najbardziej rozwiniętych gospodarkach, po najmniejsze gospodarstwa w krajach rozwijających się - a także, by stworzyć podstawę, według której będziemy mogli mierzyć zachodzące postępy - mówi Krysta Harden, wiceprezes do spraw zewnętrznych i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Corteva Agriscience.

Wyniki badania pokazują, że chociaż kobiety w większości są dumne z bycia częścią branży rolniczej, uważają, że dyskryminacja ze względu na płeć jest powszechna - od 78 proc. w Indiach do 52 proc. w Stanach Zjednoczonych.

Tylko połowa z nich mówi, że odnosi sukcesy na równi z mężczyznami, 42 proc. jest zdania, że ma takie same możliwości, a tylko 38 proc. że może podejmować decyzje w sprawie wykorzystania dochodów w rolnictwie.

Niemal 40 procent respondentek zgłosiło, że zarabia mniej niż mężczyźni i ma mniejszy dostęp do finansowania. Wysoko na liście problemów i obaw znajdowały się stabilność finansowa, dobrobyt rodziny oraz osiągnięcie równowagi między pracą i życiem.

Koła gospodyń wiejskich, kółka rolnicze, Elżbieta Zielińska, Kukiz’15, usługi rolnicze

Koła gospodyń wiejskich przeżywają prawdziwy renesans

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych ma na celu prawne uregulowanie funkcjonowania kół gospodyń wiejskich. -...

Wiele kobiet przyznawało, że potrzebuje więcej szkoleń, aby móc skuteczniej korzystać z technologii rolniczej, która stała się niezbędnym elementem sukcesu finansowego i należytej troski
o środowisko.

Większość pań wspomniała o postępie w równości między płciami, jednak 72 proc. spodziewa się, że jej osiągnięcie zajmie od jednej do trzech dekad albo więcej.

- Mimo że kobiety stanowią prawie połowę rolników na świecie, badanie potwierdza, że wciąż istnieją wyzwania utrudniające sytuację nie tylko pań w rolnictwie, ale także tych, którzy od nich zależą: rodzin, społeczności, a także społeczeństw. Określenie istnienia tych wyzwań jest pierwszym krokiem na drodze do usunięcia przeszkód, uniemożliwiających kobietom rolniczkom osiągnięcie ich pełnego potencjału - mówi Harden.

W Europie 68 proc. kobiet w rolnictwie uważa, że dyskryminacja ze względu na płeć jest problemem w branży, chociaż widoczny jest pozytywny trend i dyskryminacja jest dzisiaj mniejsza niż 10 lat temu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement