"Rz": Gorąca kawa i przerwane spadki cen żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2024,8:20 Aktualizacja: 07-05-2024,8:25
A A A

Kilogram kawy robusta kosztuje ponad 4,2 dol. Tylko w miesiąc zdrożał o 17 proc., a w rok - ok. 66 proc. Ceny kawy w tym roku biją 40-letnie rekordy. W górę idzie cały indeks światowych cen żywności – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rz", "z rynków żywności płyną w ostatnim czasie wiadomości gorsze niż jeszcze kilka miesięcy temu".

"Światowe rynki stoją przed wyzwaniem związanym z rekordowymi cenami kawy. Szczególnie widać to w przypadku robusty, której cena za tonę osiągnęła ostatnio historycznie wysokie wartości na giełdach" – powiedział "Rz" dyrektor kategorii w sieci Biedronka Antoni Płuciennik.

żywność, vat, vat na żywność, inflacja

Wpływ powrotu stawki VAT na żywność do 5 proc. na inflację szacowany na 0,8-1,0 pkt. proc.

Wpływ powrotu stawki VAT na żywność do 5 proc. na inflację jest szacowany na 0,8-1,0 pkt. proc. i jest to wielkość maksymalna - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jurand Drop. "Wpływ...

"Robimy, co w naszej mocy, by nasze ceny były jak najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia klientów. Widzimy tego efekty – w porównaniu z pozostałymi uczestnikami rynku możemy pochwalić się największymi wzrostami udziału w rynku kawy pośród sieci w Polsce, zarówno w perspektywie ostatnich miesięcy, jak i w perspektywie nawet roku wstecz" – dodał.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że "klienci będą jednak coraz mocniej odczuwać to, co się dzieje".

"Choć giełdowa cena kawy to kilka dolarów za kilogram, ta, jaką kupują naszego typu palarnie, kosztuje ponad 10 dol. W efekcie 250-gramowe opakowanie kawy specialty kosztuje dzisiaj ok. 50–60 zł, choć zupełnie niedawno kosztowało 30–40 zł" - zwrócił uwagę Łukasz Wichłacz, prezes Coffeedesku oferującego kawę i akcesoria do jej parzenia, zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

Z danych Consumer Panel Services GfK wynika, że kawa jest kupowana przez niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce. 

Poleć
Udostępnij