Koła gospodyń wiejskich przeżywają prawdziwy renesans

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2018,9:40 Aktualizacja: 06-04-2018,9:55
A A A

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych ma na celu prawne uregulowanie funkcjonowania kół gospodyń wiejskich.

- Proponowane zmiany będą umożliwiały członkiniom kół gospodyń wiejskich wybór formy prawnej organizacji w zależności od celów, jakie sobie stawiają koła - wyjaśniała podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poseł Elżbieta Zielińska (Kukiz’15).

Rada Kobiet Dolnośląskiej Izby Rolniczej, izby rolnicze, skargi na rolników, obszary wiejskie

Kobiety ze wsi mają dość. Czas skończyć z karaniem rolników za "wybryki"

Rada Kobiet Dolnośląskiej Izby Rolniczej - w związku z napływającymi licznymi głosami rozgoryczonych i bezradnych rolników - kategorycznie sprzeciwia się utrudnianiu pracy producentom rolnym na obszarach tradycyjnie wiejskich przez...

Obecne przepisy powstawały w 1982 r., kiedy jeszcze na wsiach władzę sprawowali komisarze z Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. A teraz koła gospodyń wiejskich przeżywają renesans.

Jest ich coraz więcej, ale z przytaczanych przez posłankę badań, które w 2014 r. przeprowadziła pracownia badań społecznych "Stocznia" wynika, że blisko 50 proc. kół działa nieformalnie - jako stowarzyszenia, bądź w ramach kółek rolniczych.

- Chcemy przedstawić dwie możliwości dla kół gospodyń wiejskich. W zależności od swoich potrzeb będą przybierały odpowiednią formę prawną - wskazywała posłanka Zielińska.

Pierwsza możliwość to pozostanie - jak do tej pory - wyodrębnioną jednostką organizacyjną kółka rolniczego, czyli bez osobowości prawnej.

Koła będą prowadzić działalność gospodarczą, socjalną czy handlową w zakresie określonym przez statut kółka rolniczego i własny regulamin.

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, prow 2014-2020, przedsiębiorczość na obszarach wiejskich

Mąż zostaje w rolnictwie, żona idzie w mały biznes

Będzie szerszy dostęp do "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie jest w fazie konsultacji społecznych....

Druga możliwość to koło gospodyń jako dobrowolna, niezależna i samorządna społeczno-zawodowa organizacja rolników indywidualnych. Wówczas będą funkcjonowały na tych samych zasadach, co kółka rolnicze, jako równoprawne podmioty, czyli na podstawie statutu zarejestrowanego w KRS z inicjatywy co najmniej 10 osób.

Wówczas koła gospodyń utworzą sobie drogę do prowadzenia działalności gospodarczej, socjalnej i handlowej w zakresie określonym w statucie. Będą też mogły samodzielnie zawierać umowy, zakładać spółdzielnie w celu świadczenia usług rolniczych, zachowując jednocześnie status społeczno-zawodowy. Mało tego, będą mogły dzięki temu przystępować także do międzynarodowych organizacji rolniczych.

- Przedstawiamy kołom gospodyń wiejskich te dwie formy istnienia po to, by ich działalność, także gospodarcza, mogła funkcjonować w uwarunkowaniach, jakie obecnie występują, bo ustawa o stowarzyszeniach nie zawsze odpowiadała tym potrzebom - podsumowała Elżbieta Zielińska.

Nad projektem przygotowanym przez Kukiz’15 mają pochylać się posłowie w komisjach. Stanowisko rządu w tej sprawie jest jednak negatywne, bo "zbyt powierzchownie odnosi się do kwestii nowelizacji przedmiotowych ustaw".

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało natomiast rychłe przygotowanie kompleksowej nowelizacji ustaw o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz o związkach zawodowych rolników indywidualnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj