Handlowa wojna wstrzymana. W interesie obu stron

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2018,13:50 Aktualizacja: 21-05-2018,13:58
A A A

Państwowe chińskie media wyrażają w poniedziałek zadowolenie z wyniku rozmów chińskiej delegacji handlowej w Waszyngtonie, które oddaliły widmo wojny celnej pomiędzy Chinami a USA. Oba kraje mają wielki potencjał współpracy korzystnej dla obu stron.

Zakończone negocjacje przyniosły ramowe porozumienie, które przewiduje zwiększenie importu amerykańskich towarów do Chin, by "znacznie zmniejszyć" deficyt USA w dwustronnym handlu. We wspólnej deklaracji zapowiedziano też zwiększenie współpracy w ochronie praw własności intelektualnej.

sorgo, import sorgo, wojna handlowa chiny-usa, cła antydumpingowe, Liu He

Tymczasowe cła antydumpingowe na sorgo zniesione

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło, że przerywa postępowanie antydumpingowe w sprawie importowanego z USA sorgo i znosi wprowadzone niedawno tymczasowe cła na ten produkt. Tymczasem chińska delegacja negocjuje w Waszyngtonie w sprawie...

- Wstrzymujemy wojnę handlową. Zgodziliśmy się wstrzymać cła i postaramy się wykonać porozumienie ramowe - ogłosił Steven Mnuchin, minister finansów (skarbu) USA, który przewodził rozmowom po stronie amerykańskiej. Dodał, że w kontekście zwiększenia eksportu do Chin ustalono konkretne liczby, ale ich nie ujawnił.

Wcześniej źródła agencji Bloomberga i Reutera informowały, że strona chińska przedstawiła ofertę zmniejszenia deficytu o 200 mld dolarów rocznie, ale chińskie MSZ temu zaprzeczało.

"Konsultacje handlowe pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w Waszyngtonie są w zgodzie nie tylko z interesem obu krajów, ale też całego świata" - oceniła chińska agencja Xinhua, powołując się na rodzimych komentatorów.

Państwowy chiński dziennik "China Daily" zauważył z kolei w poniedziałkowym artykule redakcyjnym, że "pomimo całej presji, Chiny nie ugięły się". "Zamiast tego stały niewzruszenie na swoim stanowisku i konsekwentnie wyrażały skłonność do rozmów" - oceniła gazeta.

eksport produktów mleczarskich do Chin, produkty mleczarskie, polska-chiny, polska izba mleka, mlekpol, mlekovita

Mleczarze coraz więcej zarabiają na eksporcie do Chin

- Sprzedaż polskich produktów mleczarskich na rynku chińskim idzie coraz lepiej - ocenił Szymon Makoś, przedstawiciel Polskiej Izby Mleka po targach żywności SIAL w Szanghaju, gdzie promowali się m.in. nasi mleczarze. W należącym do OSM w...

Prezydent USA Donald Trump groził wprowadzeniem ceł na chiński import do USA o wartości 50 mld dolarów rocznie, by ukarać Pekin za zmuszanie działających w Chinach zagranicznych firm do transferu technologii.

W marcu amerykański prezydent podpisał memorandum w sprawie tych karnych taryf, a 22 maja minął 60-dniowy okres przewidziany na konsultacje.

Porozumienie osiągnięte w Waszyngtonie sugeruje jednak, że cła nie wejdą na razie w życie.

Wicepremier Liu He, który stał na czele chińskiej delegacji, ocenił rozmowy w Waszyngtonie jako "szczere, skuteczne i konstruktywne".

- Najważniejszym skutkiem tej rundy konsultacji Chiny-USA jest to, że obie strony osiągnęły konsensus, by nie rozpoczynać wojny handlowej i przestać nakładać na siebie wzajemnie cła - powiedział.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj