Zwierzynę policzono przy pomocy samolotów i kamer termowizyjnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2019,18:05 Aktualizacja: 14-05-2019,18:05
A A A

Na Podkarpaciu bytuje niemal 14 tys. jeleni, 40 tys. saren, 551 żubrów, ponad 230 niedźwiedzi, przeszło 600 wilków, 200 rysi, 230 żbików, prawie 11 tys. bobrów oraz ponad 500 łosi - wynika z tegorocznej inwentaryzacji zwierzyny.  

Przeprowadzono ją używając różnych metod. Oprócz wyników całorocznej obserwacji dokumentowanej przez nadleśnictwa i koła łowieckie, używano też teledetekcji z użyciem samolotów oraz zdjęć z kamer termowizyjnych i fotopułapek.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, odstrzał wilków, odstrzał łosi, wilki, łosie

Rolnicze OPZZ chce odstrzału wilków i łosi

Wilków i łosi w Polsce jest za dużo, trzeba zmniejszyć ich populację, gdyż te zwierzęta powodują straty u rolników i w gospodarce łowieckiej - przekonuje Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ RIOR. Związkowiec poinformował, że w tej...

W efekcie np. żubry można było policzyć z dokładnością do sztuki - podają Lasy Państwowe.

- Nasze lasy są jedną z najważniejszych krajowych ostoi zwierzyny, ale o ich przyrodniczej wartości decyduje obecność pozostających pod ścisłą ochroną największych drapieżników łącznie z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem i żbikiem, a także silne stada żubrów żyjących dziko w Bieszczadach - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor krośnieńskiej RDLP.

Celem corocznej inwentaryzacji prowadzonej w nadleśnictwach we współpracy z kołami łowieckimi jest przede wszystkim ocena stanu zwierzyny łownej, ale przy okazji dokonuje się też szacowania liczebności zwierząt chronionych.

- Należy pamiętać, że pożywieniem chronionych drapieżców są przede wszystkim przedstawiciele gatunków łownych, jak jeleń, sarna i dzik, dlatego godzenie wszystkich uwarunkowań gospodarki łowieckiej z celami ochrony przyrody to zadanie priorytetowe dla zachowania pełnej różnorodności biologicznej naszych lasów - przekonuje dyrektor.

Duża liczebność zwierzyny płowej w lasach krośnieńskiej RDLP świadczy o dobrej kondycji lasów, ale też podnosi koszty prowadzenia upraw leśnych i rolnych, gdyż duże stada jeleniowatych potrafią dokonać sporych zniszczeń.

W tym roku nadleśnictwa wydadzą blisko 3,4 mln zł na chemiczne i mechaniczne zabezpieczenie sadzonek przed zwierzyną na powierzchni 6338 ha. Do tego dochodzi grodzenie części upraw, które będzie kosztowało 2,16 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu