Związek Zawodowy Rolników: decyzje ws. ewentualnego protestu - we wrześniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2023,6:00 Aktualizacja: 12-08-2023,16:33
A A A

Decyzję ws. ewentualnego protestu podejmiemy we wrześniu, kiedy zapoznamy się z wynikiem analiz resortowych dotyczących wsparcia dla producentów trzody chlewnej oraz małych firm skupowych - poinformowali w piątek przedstawiciele Związku Zawodowego Rolników Korona po spotkaniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem.

Tematem spotkania były dwie kwestie: pomocy dla producentów trzody chlewnej oraz dla mikro-, małych i średnich firm skupowych. "W odniesieniu do pierwszego zagadnienia minister Telus zapewnił, że sprawa hodowców będzie szczegółowo przeanalizowana" - napisało komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Locha+ i kredyty płynnościowe

Wskazano, że podczas rozmów ze związkowcami, minister zwrócił uwagę, że spadek liczby gospodarstw zajmujących się trzodą chlewną dotyczył przede wszystkim tych najmniejszych, natomiast w odniesieniu do ogólnego stanu pogłowia trzody chlewnej spadek był niewielki. Mówił, że wprowadzone zostały regulacje dotyczące programu Locha+ oraz możliwości chowu na potrzeby własne.

korona, zzr korona, rars, rezerwy strategiczne, pszenica, skup

Skup pszenicy na rezerwy strategiczne jednak się nie odbywa? "Korona" interweniuje

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” w następstwie docierających do niego informacji, że Rządową Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) nie skupuje wbrew zapowiedziom zboża, wystąpił w tej sprawie do premiera. RARS w kwietniu poinformowała...

Z kolei w sprawie pomocy dla firm skupowych minister poinformował, że w ramach przyjętego przez rząd programu wsparcia, firmy te mogą uzyskać niskooprocentowany (2 proc.) kredyt płynnościowy, w wysokości do 40 mln złotych.

Nie w pełni usatysfakcjonowani

Zaznaczył, że "chciałby jak najszybciej wypłacić zarezerwowane w budżecie środki, ale nie mamy jeszcze zgody Komisji Europejskiej na dopłaty dla firm skupowych i do transportu zboża". Przypomniał, że na kredyty skupowe przewidziane zostało 781 mln złotych a na dopłaty do transportu zboża 400 mln złotych.

Podczas dyskusji minister zobowiązał swoich urzędników do przeanalizowania sytuacji do końca sierpnia. Związek ze swej strony zadeklarował wystąpienie w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

"Nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani” - skomentował dotychczasowe rozmowy pełnomocnik związku Daniel Alain Korona. Dodał, że decyzje co do ewentualnego protestu zostaną podjęte we wrześniu, po zapoznaniu się z wynikiem analiz resortowych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!