Skup pszenicy na rezerwy strategiczne jednak się nie odbywa? "Korona" interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2023,10:35 Aktualizacja: 24-05-2023,10:39
A A A

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” w następstwie docierających do niego informacji, że Rządową Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) nie skupuje wbrew zapowiedziom zboża, wystąpił w tej sprawie do premiera.

RARS w kwietniu poinformowała o rozeznanie rynku w zakresie zakupu zboża - pszenicy konsumpcyjnej - z przeznaczeniem na rezerwy strategiczne. Przedmiotem tego rozeznania był zakup ziarna wraz z usługą przechowywania na terenie kraju. Pisaliśmy o tym tutaj. Termin na złożenie ofert wyznaczono do 14 kwietnia.

„Wiele podmiotów złożyły oferty, ufając w słowa i w komunikaty polskiego rządu. 16 kwietnia nowy minister rolnictwa obiecywał nawet uruchomienie kolejnych transz. I znów na obietnicach się skończyło” – wskazał ZZR „Korona”.

minister, telus, zboże, sprzedaż, elewarr, dopłaty

Telus: ceny zboża na rynkach spadają, stąd większe dopłaty

Ceny zboża na rynkach sięgają historycznych minimów, stąd decyzja rządu o zwiększeniu dopłat dla rolników do sprzedawanego zboża - oświadczył w piątek minister rolnictwa Robert Telus w Nowych Proboszczewicach k. Płocka (woj....

I podkreślił, że firmy handlowe, skupowe, które złożyły oferty skarżą się, iż RARS do tej pory nie udzieliła odpowiedzi na nie i przewleka postępowanie. 

Tymczasem od wspomnianego 14 kwietnia cena pszenicy konsumpcyjnej, która wynosiła średnio 1002,71 zł (900-1280 zł/t w zależności od regionu) spadła do 845 zł/t (780-1040 zł/t).

„Poprzez przewlekanie procedury RARS powoduje dezorientację firm i naraża je na dodatkowe straty (zmniejszone ceny nawet o 200 zł/t), osłabiając w ten sposób możliwości tychże w nadchodzącym sezonie żniwnym. W tej sytuacji Związek Zawodowy Rolnictwa Korona wystąpił 22 maja z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję, aby RARS potraktowała poważnie złożone oferty i zawarła odpowiednio umowy kupna zbóż na poziomie cenowym, który występował 14 kwietnia br.” – przekazała organizacja.

Do tematu wrócimy.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich