Żubry i łosie to goście niemile widziani

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2016,10:50 Aktualizacja: 19-04-2016,11:35
A A A

Zniesienia moratorium na odstrzał łosi i zintensyfikowania działań, by zatrzymać żubry w ich naturalnym środowisku domaga się Podlaska Izba Rolnicza. Problem związany jest oczywiście ze szkodami, jakie te gatunki wyrządzają w uprawach.

Rolniczy samorząd z Podlasia przekonuje, że stada żubrów pojawiają się na polach późną jesienią i praktycznie bez przerwy przebywają tam aż do wiosny.

"Populacja tego gatunku rośnie z roku na rok. Według informacji podanych przez Białowieski Park Narodowy obecnie wynosi 578 sztuk, z czego 200 bytuje poza puszczą. Liczebność tego ssaka nie była od czasów II wojny światowej tak wysoka. Prognozy nie są optymistyczne dla rolników. Roczny przyrost żubrów wynosi ok. 70-80 sztuk, a śmiertelność ok. 30. Przy redukcji populacji o zaledwie kilka sztuk w ciągu roku, w niedługim czasie liczba zwierząt niebezpiecznie zbliży się do 1000" - czytamy w stanowisku PIR skierowanym do ministra środowiska.

żubr, Wanda Olech-Piasecka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Żubrom w Polsce zaczyna być... ciasno

Żubrom w polskich lasach zaczyna być zbyt ciasno. Dlatego naukowcy i leśnicy szukają nowych miejsc, w które można by przesiedlić te zwierzęta. Zajmujący się żubrami uważają, że stada tych zwierząt winny być mniejsze i bardziej rozproszone....

Żubry będą więc wędrować w poszukiwaniu pokarmu coraz dalej od lasów, a tymczasem rolnictwo już zanika w bliskim sąsiedztwie kompleksów leśnych. Izba uważa więc, że szybko należy zintensyfikować działania, które zatrzymałyby te zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

"Rozwiązaniem mogłoby być stałe i większe dokarmianie w lasach oraz stworzenie stref buforowych na polach sąsiadujących z lasami. Niewątpliwie należy się tym tematem zająć i rozważyć bardziej racjonalne zarządzanie populacją" - wskazuje Izba.

Przekonuje też, że ze względu na wzrost populacji łosi i szkód, jakie powodują w woj. podlaskim, tam gdzie przekroczona jest jej optymalna wielkość liczba zwierząt powinna być redukowana. "Wprowadzone moratorium na odstrzał łosi spełniło już pokładane oczekiwania. Krajowa populacja łosia została odbudowana, a w województwie podlaskim nawet w stopniu znacznym" - pisze rolniczy samorząd.

Zdaniem przedstawicieli PIR pozyskanie łosia jest konieczne na obszarach, gdzie jego zagęszczenie jest większe od 5 osobników na 1000 ha powierzchni leśnej i bagiennej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu