Wydzierżawią ponad 100 ha łąk na potrzeby żubrów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2015,13:30 Aktualizacja: 10-05-2015,13:39
A A A

Białowieski Park Narodowy zdecydował, że z 55 rolnikami podpisze umowy dzierżawy łąk na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. To łącznie ok. 107 ha terenów, które będą wydzierżawione na potrzeby żubrów lubiących w tych miejscach przebywać i żerować.

Umowy to część projektu "Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce". Pieniądze na cały projekt pochodzą z tzw. funduszy norweskich.

Chodzi o łąki, które nie są ogrodzone, leżą co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i siedzib ludzkich i znajdują się tam, gdzie żubry rzeczywiście bytują. Koszt dzierżawienia 1 ha łąk, to ok. 2,4 tys. zł za cały okres umowy. W 2014 roku podpisało je z parkiem ok. 50 właścicieli lub dzierżawców gruntów.

Rolnicy chcą wydzierżawiać łąki na potrzeby żubrów

64 rolników chce wydzierżawić Białowieskiemu Parkowi Narodowemu ok. 190 ha łąk na potrzeby żubrów żyjących na wolności w puszczy. Park chce do połowy kwietnia wybrać do dzierżawy ok. 100 ha takich łąk na obrzeżach puszczy. ...
Jerzy Dackiewicz, nadleśniczy ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że zgłoszone w tym roku przez rolników łąki przeszły już etap kwalifikacji i sukcesywnie będą podpisywane umowy na ich dzierżawę.

To głównie tereny położone w gminach Narewka oraz Dubicze Cerkiewne. Dodał, że brano pod uwagę czy żubry rzeczywiście tam bytują. Tam, gdzie umowy obowiązywały wcześniej oceniano także np. jakość siana, które w ramach umowy było zebrane i pozostawione na łące na zimowe dokarmianie żubrów. Jeśli zostało przez nie zjedzone - było dobrej jakości.

Główne cele projektu, to minimalizacja szkód wyrządzanych przez żubry na prywatnych polach ale i poprawa bazy żywieniowej tych zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Pracownicy parku narodowego szacują, że zimą nawet jedna trzecia populacji żubrów żyjących w polskiej części tej puszczy wychodzi na jej obrzeża. Od wiosny jest ich tam mniej, bo łatwiej znajdują pokarm w lesie, poza tym są wówczas wolą przebywać tam, gdzie są dalej od ludzi.

Jak wynika z dorocznego zimowego liczenia, na koniec 2014 roku żyły w polskiej części Puszczy Białowieskiej 522 żubry, czyli o 17 więcej, niż rok wcześniej. To największe stado tych zwierząt w Polsce.

W ocenie przedstawicieli parku, dzięki projektowi dzierżaw łąk od rolników, zmieniło się postrzeganie przez nich żubra, bo widzą w nim już nie tylko szkodnika, który niszczy im uprawy. Spadła też liczba odszkodowań wypłacanych za szkody żubrów na prywatnych polach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu