Wpłacił sporą zaliczkę, maszyny rolniczej nie otrzymał
Kiedy rzekomy sprzedawca maszyny rolniczej zażądał, mimo otrzymania zaliczki, kolejnych wpłat pod pretekstem niespodziewanych kosztów, kupujący zdał sobie sprawę, że atrakcyjna oferta to prawdopodobnie oszustwo.
Stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku (woj. opolskie) otrzymali informację o oszustwie internetowym, którego ofiarą miał paść mieszkaniec powiatu. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna natrafił w sieci na atrakcyjne ogłoszenie, dotyczące sprzedaży sprzętu rolniczego.

Ładowarki nie przyjechały, kupujący stracił 28 tys. euro
Transakcja miała być uczciwa
„Maszyna miała pochodzić z zagranicy i według opisu była w bardzo dobrym stanie technicznym. Mężczyzna postanowił skontaktować się z firmą wystawiającą ogłoszenie. Weryfikował jej dane, sprawdzał opinie, a nawet przeprowadził rozmowy telefoniczne z osobą podającą się za konsultanta. Wszystko tylko z pozoru wskazywało na to, że transakcja będzie bezpieczna” – brzmi relacja prudnickiej KPP.
Żądania kolejnych wpłat
Jak w niej dodano, zgodnie z umową, kupujący przelał wysoką zaliczkę tytułem rezerwacji i transportu pojazdu. Wkrótce po tym „konsultant” zaczął jednak żądać kolejnych wpłat, pod pretekstem niespodziewanych kosztów.
„Zachowanie przedstawiciela firmy zaczęło budzić niepokój u kupującego. Na szczęście mężczyzna zorientował się, że coś jest nie tak i nie zdecydował się na kolejne przelewy” – wskazują śledczy.
Zasadny bezpiecznych zakupów
„Pamiętajmy, pomysłowość oszustów stale rośnie, a ich działania bywają bardzo przekonujące” – ostrzegają dalej policjanci.
I przypominają zasady bezpieczeństwa, o jakich należy pamiętać podczas jakichkolwiek zakupów przez internet:

Oszustwo na sieczkarni. Kupujący stracił 35 tys. zł zaliczki
- zachowaj szczególną ostrożność przy zakupach wysokiej wartości – szczególnie pojazdów i sprzętu;
- nigdy nie dokonuj przedpłat, jeśli nie masz absolutnej pewności co do wiarygodności sprzedawcy;
- sprawdzaj firmę w wielu źródłach – w rejestrach CEIDG, KRS, opiniach w internecie i na forach branżowych;
- zawsze domagaj się szczegółowych dokumentów pojazdu i sprawdź je w systemach rejestracyjnych;
- jeśli kupujemy drogi sprzęt, wybierzmy opcję płatności „za pobraniem”;
- sprawdzajmy opinie o sprzedawcy w kilku źródłach, np. na forach internetowych;
- nie dajmy się oszukać na tzw. „okazje” i „promocje”, jeśli cena jakiegoś towaru jest nieproporcjonalna do jego rzeczywistej wartości, zrezygnujmy z wykonania transakcji;
- zwracajmy uwagę na to, czy w ogłoszeniu znajdują się realne zdjęcia produktu, a nie powielane z innych stron internetowych;
- jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości, zrezygnujmy z wykonania transakcji.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl