Większe wsparcie w ramach programu "Czyste Powietrze"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2022,13:35 Aktualizacja: 25-01-2022,13:38
A A A

Nawet 69 tys. zł dotacji m.in. na termomodernizację i wymianę pieca, dofinansowanie sięgające 90 proc. kosztów inwestycji i obniżone progi dochodowe uprawniające do wsparcia - to nowe zasady trzeciej odsłony programu "Czyste Powietrze".

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska poinformowała, że dotychczas w ramach uruchomionego w 2018 roku programu złożono ponad 380 tys. wniosków (w tym ponad 184 tys. w ubiegłym roku) na łączną kwotę ponad 6 mld zł.

Virginius Sinkevicius, komisja europejska, jakość powietrza, zanieczyszczenie wody i gleby

Bruksela walczy z zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców Starego Kontynentu. W opublikowanym planie walki z...

- To pokazuje, że jest to niezwykle ważny, potrzebny, ale też dobrze funkcjonujący program. W nowej części zwiększamy kwotę wsparcia do 69 tys. zł. Zakres pomocy to nadal termomodernizacja, możliwość wymiany okien i drzwi, i oczywiście wymiany kotła, czyli źródła ciepła - powiedziała.

Dodała, że dzięki wprowadzonym zmianom z program skorzystają również osoby uboższe. - Program staje się dostępny dla tych najbardziej potrzebujących. Obniżamy próg dochodowy dla beneficjentów do 1260 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 900 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego - wskazała minister, zachęcając do współpracy przy programie gminy, które jeszcze do niego nie przystąpiły, oraz kolejne banki.

Wniosek można złożyć albo w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, albo w gminie, jeżeli współpracuje w programie, albo w banku, jeżeli potrzebujemy wsparcia kredytowego.

Resort klimatu deklaruje dalszą pracę nad dostosowaniem programu "Czyste powietrze" do korzystania ze środków unijnych, a także przegląd tzw. kosztów kwalifikowanych - choćby pod kątem położenia większego nacisku na termomodernizację, która skutecznie przekłada się na oszczędności w zakresie efektywności energetycznej.

Obecnie w programie obowiązują dwie części. Pierwsza, czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł, oraz druga z podwyższonym poziomem dofinansowania do 37 tys. zł, licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Rozwiązania dla osób o najniższych dochodach przewidziane na 2022 r. mają być rozszerzane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu