Bruksela walczy z zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2021,8:00 Aktualizacja: 14-05-2021,12:14
A A A

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców Starego Kontynentu.

W opublikowanym planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.

program czyste powietrze, NFOŚiGW, walka ze smogiem

Fundusz czeka na zgłoszenia gmin do programu "Czyste powietrze"

Do końca marca gminy będą mogły zgłosić do WFOŚiGM chęć podpisania porozumień w sprawie programu "Czyste powietrze". Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski. Chodzi o promujący rządowy...

- Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza na grupy najbardziej narażone społecznie, a także jest jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej. Rola UE, by przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek - powiedział Virginius Sinkevicius, komisarz UE ds. środowiska.

Bruksela chce do 2030 roku zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o co najmniej 55 proc. Według szacunków unijnych urzędników, ok. 380 tys. z nich w UE w 2018 roku było związanych ze złej jakości powietrzem.

KE oświadczyła, że w 2022 roku dokona przeglądu limitów zanieczyszczenia powietrza w UE, aby lepiej dostosować je do przyszłych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Bardziej rygorystyczne regulacje mają być zaproponowane również wobec pojazdów.

Inne cele na 2030 rok obejmują m.in. 50-procentową redukcję odpadów plastikowych w morzu.

Jak wskazuje Reuters, aby to wszystko osiągnąć, KE zaproponuje środki mające na celu stopniowe wycofywanie substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (chemikaliów wpływających na hormony), rozważy ograniczenie emisji amoniaku z hodowli i fabryk oraz zrewiduje przepisy dotyczące pestycydów w celu ograniczenia stosowania chemikaliów.

Przepisy UE, które wejdą w życie od 2023 roku, określą bardziej rygorystyczne normy jakości wody pitnej. Do 2025 roku UE dokona przeglądu przepisów dotyczących odpadów, aby poprawić recykling i zmniejszyć ich wytwarzanie.
 

Poleć
Udostępnij