Weterynarze powinni być szczepieni na koronawirusa w pierwszej kolejności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2020,19:55 Aktualizacja: 18-12-2020,19:59
A A A

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna - w ramach konsultacji społecznych Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 - wystąpiła o uwzględnienie lekarzy weterynarii w pierwszym etapie szczepień.

Pismo zostało skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy oraz do wiadomości premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów rolnictwa oraz zdrowia.


lekarze weterynarii , Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, grzegorz puda, ministerstwo finansów

Ministerstwo ruga ministerstwo. Chodzi o pieniądze dla weterynarii

Ministerstwo finansów zwraca uwagę urzędnikom z resortu rolnictwa, że to po ich stronie leży rozwiązanie problemu niewypłacania na czas pieniędzy dla urzędowych lekarzy weterynarii. W listopadzie pisaliśmy o licznych sygnałach płynących od...

W ocenie samorządu weterynarzy epidemia koronawirusa stanowi dla ich zdrowia szczególne zagrożenie. Przypominają, że są integralną częścią globalnego systemu, którego celem jest ochrona zdrowia obywateli.

"Jak lekarze medycyny, pielęgniarki i cała służba zdrowia w Polsce pracuje na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa, tak lekarze weterynarii wykonujący swą codzienną pracę w tych trudnych warunkach gwarantują utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Pełniąc swoją służbę, zwalczając epizoocje afrykańskiego pomoru świń i grypy ptaków, przeprowadzając monitoringi chorób zakaźnych zwierząt jak gruźlica bydła, białaczka bydła, bruceloza czy choroba Aujeszkiego i salmonelloza, badając zwierzęta rzeźne i mięso oraz sprawując nadzór nad przetwórstwem żywności zwierzęcego pochodzenia, gwarantują całemu społeczeństwu bezpieczeństwo zdrowotne" - napisał w wystąpieniu Jacek Łukaszewicz, prezes KRL-W.

Do tego dochodzi opieka nad zwierzętami gospodarskimi i domowymi. Lekarze weterynarii są zatem narażeni na intensywny kontakt z potencjalnymi chorymi na COVID-19. Część z nich już ciężko przechorowała zakażenie.

"Zwracamy się więc, w ramach konsultacji społecznych dotyczących przedmiotowego programu, z prośbą o uwzględnienie lekarzy weterynarii w Narodowym Programie Szczepień Przeciwko COVI-19 w sekcji VI – Kolejność szczepień w etapie I na równi ze służbami mundurowymi ze względu na ich działalność o kluczowym znaczeniu dla państwa. Podkreślamy przy tym fakt, że powyższa prośba dotyczy bardzo wąskiej (ok. 20 tys. lekarzy weterynarii w Polsce), ale wysoko wyspecjalizowanej grupy zawodowej" - brzmi wniosek KRL-W.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj