Waldemar Humięcki prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,15:40 Aktualizacja: 18-01-2016,15:49
A A A

Już nie pełniącym obowiązki, ale prezesem ANR jest Waldemar Humięcki, który w listopadzie zeszłego roku zastąpił na tym stanowisku Leszka Świętochowskiego.

W lakonicznym komunikacie biuro rzecznika prasowego ANR informuje, że 14 stycznia premier Beata Szydło, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2015 r. poz.1014) powołała Humięckiego na stanowisko prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.

ANR, Szczecin, ziemia, grunty rolne, dzierżawa, sprzedaż, rolnicy

Prezes ANR: koniec szybkiego zysku na państwowej ziemi

Blisko trzy godziny trwało pierwsze spotkanie p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego z  rolnikami z regionu zachodniopomorskiego. Podczas piątkowych rozmów w siedzibie szczecińskiego oddziału terenowego ANR...
Nowy prezes ma 54 lata. Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie i jest związany z ANR od wielu lat. Przez środowisko rolnicze postrzegany jest jako sprawny menadżer.

Powołanie Humięckiego bez przeprowadzania konkursu na to stanowisko było możliwe dzięki zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Według nowelizacji, szefowie ANR, KRUS, ARiMR, ARR, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) czy Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa.

Przed Humięckim wiele wyzwań, bo nowy rząd postanowił diametralnie zmienić obowiązujący przez ostatnie lata system pracy ANR (od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach).

Obecnie podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych jest, i w najbliższym czasie będzie, dzierżawa.

ANR, dzierżawa, ziemia, Agencja Nieruchomości Rolnych, przetargi

Zamiast sprzedaży, dzierżawa. Koniec milionowych zysków ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych zrealizowała nałożony na nią plan finansowy i 10 grudnia wpłaciła ostatnią wymaganą w tym roku ratę do budżetu w wysokości 305 mln zł. Łącznie do państwowej kasy za 2015 rok ANR wpłaciła ponad 1,85 mld zł. To zapewne...
– Rolnicy, którzy faktycznie myślą o rozwijaniu swoich gospodarstw powinni być zadowoleni, natomiast ci, którzy liczyli na szybki zysk kupując państwową ziemią, będą zawiedzeni – mówił 8 stycznia na spotkaniu z rolnikami w Szczecinie Humięcki.

Wielokrotnie podkreślał, że należy odbudować zaufanie pomiędzy rolnikami i ANR, co pozwoli na wspólne przygotowanie optymalnych zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę państwowych gruntów do czasu wejścia w życie nowej ustawy regulującej obrót ziemią rolną w Polsce, czyli do 1 maja 2016 r.

W biurze prezesa ANR nadal jest weryfikowana dokumentacja transakcji sprzedaży i dzierżawy nieruchomości z ostatnich lat. Chodzi o sprawy, co do których było wymagane uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa prezesa Agencji – o powierzchni powyżej 50 ha lub wartości ok. 1,3 mln zł.

Obecnie w państwowym Zasobie pozostaje ponad 1,4 mln ha gruntów z tego ponad 1 mln jest w dzierżawie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj