Uprawy i zwierzęta będą lepiej chronione przed wilkami i bobrami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2019,11:20 Aktualizacja: 21-05-2019,11:48
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie ponad 1,7 mln zł na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed działalnością wilków i bobrów.

Oba gatunki potrafią być niebezpieczne i uciążliwe dla lokalnej gospodarki, ale znajdują się pod prawną ochroną. Jak wskazują statystyki, odszkodowania za straty spowodowane działalnością dzikich zwierząt stale rosną.

nowa dęba, powiat tarnobrzeski, kłusownictwo, bóbr, polowanie na bobry

Robili kiełbasy z... bobrów. Kłusownicy zatrzymani

Upolowane bobry przerabiali na kiełbasy. Teraz kłusownicy z Nowej Dęby (pow. tarnobrzeski, woj. podkarpackie) mogą trafić nawet na 5 lat do więzienia. To zwierzęta będące pod ścisłą ochroną. Policjanci z miejscowego komisariatu jakiś czas temu...

Dotyczy to także coraz liczniejszych ataków wilków na zwierzęta hodowlane. By temu przeciwdziałać olsztyńska RDOŚ planuje również wykonanie ogrodzeń trwałych (z siatki) i półtrwałych (fladry, pastuchy elektryczne) wokół pastwisk i zagród, w których trzymane są zwierzęta.

Hodowcom dużych stad owiec przekazane zostaną ponadto pasterskie psy stróżujące odstraszające drapieżniki. Będzie to około 15 owczarków podhalańskich, które od szczeniaka mają towarzyszyć stadom i przygotowywać się do ich ochrony.

Przewidziano również wykonanie zabezpieczeń przed szkodami powodowanymi przez bobry, m.in. zainstalowanie urządzeń wbudowanych w tamę, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody oraz regulowanie jej poziomu w rowach melioracyjnych i rzekach.

Pozwoli to osiągnąć kompromis pomiędzy koniecznością żerowania bobrów a możliwością prawidłowego użytkowania rolniczego gruntów. Zadanie będzie realizowane w miejscach o największej koncentracji szkód. Z "newralgicznych" regionów rodziny bobrowe mają być odławiane.

Uprawy leśne mają być ogradzanie siatką, a starsze drzewa siatką owijane, co uniemożliwi bobrom ich ścinanie. Projekt zostanie przeprowadzony do końca 2021 r.

RDOŚ w Olsztynie w 2018 roku wypłaciła ok. 6 mln zł odszkodowań z tytułu zniszczeń wyrządzanych przez dzikie zwierzęta.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu