Szarek komośnik niszczy buraki. Resort liczy na wyniki zleconych badań

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2025,12:25 Aktualizacja: 21-07-2025,22:27
A A A

Sprawdzenie skuteczności preparatów w ochronie buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem, jak i ich bezpieczeństwa dla konsumentów – mają na celu badania w zakresie środków ochrony roślin zlecone przez ministerstwo rolnictwa.

Wielokrotnie w ostatnim czasie pisaliśmy o szarku komośniku panoszącym się w uprawach buraków cukrowych i o tym, że rolnicy mają problem wynikający z - jak sami podkreślają - brakami środków do jego zwalczania. Plantatorzy ponoszą ogromne straty, stąd ich liczne apele o interwencję ze strony administracji rolnej. W tej sprawie pismo wystosował m.in. samorząd rolniczy.

Resort zlecił badania

Ustosunkowując się do tego wystąpienia w sprawie rejestracji środków zwalczających szarka komośnika, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla, że zleciło - w ramach dotacji celowej dla nadzorowanych przez siebie instytutów badawczych - przeprowadzenie badań nad zwalczaniem tego szkodnika.

Szarek komośnik – czym zwalczać groźnego szkodnika?

Warunki atmosferyczne sprzyjają szarkowi komośnikowi, który jest jednym z największych zagrożeń dla upraw buraka cukrowego! Jak go rozpoznać i jakie środki ochrony zastosować, aby zapobiec stratom? Szarek komośnik to bardzo groźny szkodnik w...

„Na 2025 r. zaplanowane jest przetestowanie insektycydów w formie granulatu i mikrogranulatu w celu ochrony siewek i młodych roślin buraka przed zniszczeniem przez chrząszcze szarka komośnika. Zadanie to jest realizowane jako część tematu w ramach dotacji celowej finansowanej ze środków MRiRW” – wskazuje resort rolnictwa.

Uproszczenie procedury

Jak tłumaczy, celem prowadzonych badań jest potwierdzenie zarówno skuteczności badanych preparatów w ochronie buraka cukrowego, jak i ich bezpieczeństwa dla konsumentów, a w przypadku uzyskania tego potwierdzenia - niezwłoczne umożliwienie stosowania tych preparatów przez plantatorów buraka cukrowego.

„Należy podkreślić, że szarek komośnik w relacji z burakiem cukrowym jest wskazany w załączniku nr 2 do rozporządzenia MRiRW z 22 maja 2013 r. w sprawie zastosowań małoobszarowych środków ochrony roślin, co powoduje znaczące uproszczenie procedury rejestracji środków ochrony roślin do tego zastosowania” – wyjaśnia ministerstwo.

Poleć
Udostępnij