Susza pogłębiła się. Najgorzej na Lubelszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2015,8:40 Aktualizacja: 04-09-2015,9:49
A A A

Susza rolnicza utrzymuje się w 16 województwach kraju i dotyczy wszystkich gmin, największy niedobór wody jest na Lubelszczyźnie i na Mazowszu - stwierdza raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Najbardziej zagrożone suszą są rośliny strączkowe, ziemniaki i krzewy owocowe. "W dziesiątym okresie raportowania, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą są ujemne na całym terytorium Polski" - czytamy w najnowszym raporcie.

susza rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Janusz Piechociński

Skutki suszy będą odczuwalne także w przyszłym roku

Wicepremier Janusz Piechociński ocenił, że gospodarcze i społeczne skutki tegorocznej suszy będą odczuwalne także w przyszłym roku. Trwa szacowanie strat w rolnictwie, które dotychczas ocenia się na ponad 880 mln zł. Wartość strat oszacowano...

W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym, w porównaniu do ubiegłego okresu, zdecydowanie zwiększył się zasięg suszy rolniczej w całej Polsce.

Obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest nadal Lubelszczyzna. Na tym terenie notowany jest obecnie niedobór wody wynoszący od -200 do nawet -259 mm (w północnych rejonach tego regionu).

Nadal bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego występują w południowych obszarach województwa mazowieckiego. Do obszarów o dużym niedoborze wody należy też zaliczyć północne rejony woj. świętokrzyskiego, zachodnie obszary woj. łódzkiego, północne obszary woj. mazowieckiego i podlaskiego, południowe woj. lubelskiego - informuje IUNG

Według instytutu, tak niskie wartości KBW jakie otrzymano w obecnym okresie wynikają z bardzo małych opadów atmosferycznych w całym kraju, a zwłaszcza w sierpniu oraz wysoką temperaturą powietrza.

Jak podał IUNG, w ostatnim okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw: roślin strączkowych, ziemniaków, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę oraz na ziarno, buraka cukrowego i drzew owocowych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!