Spada spożycie chleba. Najwięcej jedzą go emeryci, renciści i rolnicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2020,8:00 Aktualizacja: 16-10-2020,10:57
A A A

Konsumpcja chleba spada, choć to produkt zakorzeniony w polskiej tradycji - wskazuje KOWR i przypomina, że 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba. W 2019 r. mieszkaniec Polski zjadł średnio prawie 3 kg chleba miesięcznie, rok wcześniej było to ponad 3 kg.

Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poinformował, że z badań budżetów gospodarstw domowych GUS w 2019 r. wynika, że średnie miesięczne spożycie przetworów zbożowych w Polsce wyniosło 5,36 kg na osobę.

zbiory zbóż, ceny mąki, pszenica konsumpcyjna, Krzysztof Gwiazda

Mąka sporo podrożeje. Ekspert nie ma złudzeń

Według ekspertów nie widać przesłanek do spadku cen pszenicy na świecie, a co za tym idzie u nas. To musi oznaczać droższą mąkę. Koszt surowca, czyli ziarna to bowiem prawie 80 proc. wartości produkcji mąki. W ostatniej prognozie...

- W strukturze konsumpcji dominującą pozycję zachowało pieczywo ze średnim miesięcznym spożyciem 2,98 kg na osobę. Udział pieczywa w konsumpcji produktów zbożowych w 2019 r. wynosił 56 proc. - dodał. Dla porównania w 2018 r. statystyczny Polak zjadał 3,15 kg pieczywa miesięcznie.

Najwięcej chleba jedzą emeryci, renciści i rolnicy.

Jak wskazuje KOWR, rodzime pieczywo jest unikalne - ma indywidualny smak, jest różnorodne. Wytwarza się chleby pełnoziarniste, pszenne, żytnie, na drożdżach i na zakwasie, z dodatkami np. otrębów, ziół, orzechów, pomidorów a nawet bakalii.

- Systematycznie rośnie eksport pieczywa i wyrobów cukierniczych. W sezonie 2019/2020 polskie firmy sprzedały produkty o wartości 1,8 mld euro, czyli za kwotę o 9 proc. wyższą niż w poprzednim sezonie. Produkty te w ub.r. trafiły głównie do krajów UE i do Rosji. W wartości wywozie pieczywa i wyrobów cukierniczych, same wysyłki pieczywa stanowiły około 9 proc. - zaznaczył Wroński.

Wiceszef KOWR zauważył, że pieczywo wytwarzane w Polsce odznacza się wysoką jakością. Na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa znajdują się 362 wyroby piekarnicze i cukiernicze wytwarzane w różnych regionach kraju.

- 7 wyrobów piekarniczych posiada unijne certyfikaty produktów regionalnych i tradycyjnych: rogal świętomarciński, andruty kaliskie, pierekaczewnik, obwarzanek krakowski, chleb prądnicki, kołocz śląski/kołacz śląski oraz cebularz lubelski - wyliczył na koniec Wroński.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj