Skup nie płaci? Potrzebny fundusz gwarancyjny dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2022,17:50 Aktualizacja: 28-06-2022,17:54
A A A

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" przekonuje o konieczności pilnego powołania funduszu gwarancyjnego dla rolników w związku m.in. z niewypłacalnością podmiotów skupowych.

W wystąpieniu do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa przewodniczący Związku Tomasz Obszański przekazał opracowaną (podczas X Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów NSZZ RI "Solidarność") koncepcję i założenia funkcjonowania funduszu.

Budæet rolny 2021, sejmowa komisja rolnictwa, Lech Kołakowski, rolnictwo

Budżet rolny 2021 rozliczony. Jakie były dochody i wydatki?

Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła sprawozdanie ministerstwa rolnictwa z wykonania budżetu rolnego w 2021 r. Informację w tej sprawie przedstawił wiceminister Lech Kołakowski. Budżet MRiRW obejmuje cztery części: Rolnictwo, Rozwój wsi, Rynki...

Miałby powstać ze środków podmiotów skupowych (odprowadzanych w określonej wysokości procentowej od kupna) i gwarantować wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi, działając na zasadzie asekuracji.

"Fundusz spełniałby rolę w rolnictwie na zasadzie tożsamej z rolą funduszy gwarancyjnych w bankach lub turystyce. Zdaniem Związku, fundusz miałby także również uprawnienia inspekcyjne i prewencyjne pozwalające aktywnie sprawdzać wiarygodność podmiotów skupowych i eliminować lub przynajmniej ostrzegać przed ryzykiem transakcji z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Miałby być także wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności, tak aby mieć prawa dochodzenia i w maksymalny sposób odzyskiwania środków od niewypłacalnych podmiotów. Fundusz miałby także możliwość, w przypadku odłożenia rezerw, udzielania pomocy w związku z wystąpieniem innych klęsk żywiołowych" - wylicza rolnicza "S".
 

Poleć
Udostępnij