Samorządy myślą o przeciwdziałaniu powodzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman, (bea) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2015,11:50 Aktualizacja: 06-06-2015,11:29
A A A

Ze środków unijnych, rządowych, Banku Światowego czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – kasa z różnych źródeł potrzebna jest na inwestycje w zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Samorząd województwa opolskiego podsumował ostatnio dokonania w tym zakresie i przedstawił plany na najbliższe lata. Jak poinformowano, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał ponad 59 mln złotych na ochronę przeciwpowodziową, małą retencję i melioracje, realizując w tym okresie jedenaście zadań. Największymi z nich, o wartości 8,457 mln (I etap) oraz 8,6 mln złotych (II etap), była budowa wału przeciwpowodziowego Odry na odcinku 3500 m oraz 4300 m od Przewozu przez Podlesie po Miejsce Odrzańskie w gminie Cisek. Według Zbigniew Bahryja, dyrektora WZMiUW, gdyby powtórzyła się sytuacja meteorologiczna z roku 2010 (pamiętna powódź), gmina jest przygotowana na przyjęcie tak dużej wody.

Potrzeba miliardów na ochronę przeciwpowodziową

Wiceminister środowiska jest zdania, że Polacy powinni raz na zawsze uświadomić sobie, że nie da się w stu procentach zabezpieczyć przed powodzią terytorium całego kraju. Podkreśla, że nie udało się to dotychczas żadnemu państwu na świecie. -...

Potrzeba 200 mln zł

Dodatkowo - dzięki 16 mln złotych pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – możliwe będzie dokończenie przebudowy wałów w Dobrzeniu Wielkim. Do zrobienia jest dwukilometrowy odcinek, a jego oddanie zaplanowano na listopad przyszłego roku.

Jeśli chodzi o plany na najbliższe lata, wśród miejsc do wykonania inwestycji wymienia się: polder Żelazna pod Opolem, Brzeg-Rataje, gminę Bierawa oraz Koźle-Rogi. Potrzeba na ten cel ok. 200 mln złotych. Inwestycje w latach 2014–2020 mają być realizowane głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a nie – jak dotąd – z PROW.

Kasa z Banku Światowego

Z kolei przedstawiciele województw lubuskiego i świętokrzyskiego uczestniczyli ostatnio w spotkaniach dotyczących przystąpienia do realizacji „Projektu ochrony przeciwpowodziowej Odra-Wisła” ze środków pochodzących z Banku Światowego.

Jak wiadomo, w zeszłym roku został uchylony „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Ministerstwo Środowiska, bazując na doświadczeniach z obszaru dorzecza Odry, wystąpiło do marszałków województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego z inicjatywą finansowania zadań przeciwpowodziowych ze środków pochodzących z Banku Światowego.

Świętokrzyskie plany

W Świętokrzyskiem miałyby to być takie zadania, jak: zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki, budowa przepompowni w miejscowości Szewce, rozbudowa przepompowni w miejscowości Zajeziorze, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujścia rzeki Atramentówka wraz z budową przepompowni Koćmierzów, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie cieku Struga i rozbudowa wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi Hutę Szkła Pilkinkton oraz osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu.

Przewidywany termin realizacji tych zadań przypada na lata 2016-2020, a łączna wartość samych robót budowlanych wynosi ok. 240 mln zł.

Lubuskie plany

Więcej, bo aż 460 mln zł, mają pochłonąć przewidziane do realizacji w ramach programu „Odra-Wisła” inwestycje w woj. lubuskim. Chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry (rozbudowa wału rzeki, regulacja kanałów - wartość 250 mln zł), Nowej Soli (rozbudowała wałów, budowa przepompowni – 90 mln zł) oraz odcinka Wężyska-Chlebowo (budowa wału – 120 mln zł). Na część tych prac są już wydane pozwolenia na budowę.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu