Rząd zajmie się projektami dotyczącymi budowy zapory przed dzikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2018,8:20 Aktualizacja: 22-05-2018,8:28
A A A

Budowa płotu o długości ok. 1200 km, który będzie zabezpieczał wschodnią granicę Polski przed migracjami dzików zarażonych ASF - to cel projektów, którymi zajmie się rząd.

We wtorek Rada Ministrów zajmie się dwoma projektami związanymi z planowaną inwestycją. Pierwszy to projekt uchwały, który ustanowi "Program budowy zapory zapobiegającej migracji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń" w latach 2018-2022.

walka z asf w polsce, asf w polsce, budowa płotu na granicy, migracja dzików, krzysztof jurgiel

Rząd zgodzi się na budowę zapory na granicy. Minister jest dobrej myśli

Decyzja rządu w sprawie budowy płotu zabezpieczającego przed dzikami z ASF na wschodniej granicy Polski będzie pozytywna - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Dodał, że większość ekspertów uważa budowę zapory za słuszną....

Program będzie określał koszt budowy zapory, warunki lokalizacyjne i techniczne, a także jej parametry. Budowana zapora ma mieć formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra.

W pierwszej kolejności takie ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików.

Według szacunków resortu rolnictwa budowa płotu będzie kosztowała ok. 235 mln zł.

Drugi to projekt ustawy, która ma usprawnić przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie budowy zapory. Zgodnie z tym projektem inwestycja ma być realizowana i finansowana z budżetu państwa.

Projektowane przepisy mają ułatwić procedury oraz określą kompetencje poszczególnych organów wydających decyzje lub opinie, niezbędne do rozpoczęcia budowy zapory oraz umożliwiające sprawną realizację inwestycji.

asf w polsce, wolsztyn, jezioro Przemęckie, Wyspa Konwaliowa, wielkopolska, martwy dzik w wodzie

Kolejny martwy dzik w wodzie w Wielkopolsce. Zabił go ASF?

Strażacy z komendy powiatowej w Wolsztynie (woj. wielkopolskie) oraz OSP w Przemęcie wyłowili zwłoki dzika dryfujące w Jeziorze Przemęckim w okolicach Wyspy Konwaliowej. Zgłoszenie o tym fakcie z prośbą o pomoc pożarnicy otrzymali od powiatowego...

Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji projektu budowa, przebudowa i remont zapory nie będą wymagały sporządzenia projektu budowlanego, a jedynie planu sytuacyjnego.

Inwestorem, który zbuduje płot oraz zajmie się jego ewentualną przebudową czy remontem, będzie Skarb Państwa. W jego imieniu będzie działał wojewoda właściwy, odpowiadający za część zapory, zgodnie z jej lokalizacją. Organem administracji rządowej ws. budowy oraz przebudowy zapory będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Dotychczasowym właścicielom przejmowanych pod budowę zapory terenów będzie przysługiwało odszkodowanie od Skarbu Państwa. Wysokość ustali Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, natomiast wypłaty odszkodowań będzie dokonywał inwestor.

Planuje się, że zapora zostanie wybudowana do końca 2020 r. Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj