Rząd zgodzi się na budowę zapory na granicy. Minister jest dobrej myśli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2018,12:05 Aktualizacja: 16-05-2018,12:15
A A A

Decyzja rządu w sprawie budowy płotu zabezpieczającego przed dzikami z ASF na wschodniej granicy Polski będzie pozytywna - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Dodał, że większość ekspertów uważa budowę zapory za słuszną.

Polityk przypomniał, że w sprawie płotu "rząd przyjął projekt uchwały, a teraz Komitet Stały (Rady Ministrów - PAP) będzie rozpatrywał ustawę" - W imieniu rządu przygotowałem te projekty, ale premier, cały rząd ma przed sobą podjęcie decyzji. Myślę, że będzie ona pozytywna, czyli za budową płotu - powiedział w TVP.

walka z asf w polsce, budowa zapory na granicy, krir, izby rolnicze, migracja dzików

Wciąż nie ma decyzji o budowie zapory na granicy. Resort czeka na opinię

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), na wniosek Komisji Europejskiej, ma ocenić celowość budowy zapory przed dzikami jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się wirusa ASF - poinformował resort rolnictwa. Według ministerstwa...

Szef resortu przypomniał, że "większość ekspertów stwierdza, że taki płot jest potrzebny". Zapytany o ocenę słuszności budowania zapory, którą ma wydać Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa, powiedział, że "do końca lipca, w sierpniu, taka decyzja będzie".

Projekt zakłada budowę zapory o długości ok. 1200 km wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ma mieć formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. W pierwszej kolejności ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od lutego 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią.

Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 2090 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu